Pandémia koronavírusu mení trendy v dopyte po logistických priestoroch. Svoje požiadavky budú v dohľadnej dobe zvyšovať najmä odvetvia, ako sú elektronický obchod, dátové centrá a špeciálne úložiská. Vyplýva to zo správy ExCEEding Borders, ktorá mapovala trhy s priemyselnými a logistickými nehnuteľnosťami v regióne strednej a východnej Európy (CEE-17).

Celková ponuka moderných priemyselných a logistických priestorov v tomto regióne aktuálne predstavuje vyše 50 miliónov m2. Väčšina je neobsadená len pod 5 percent. „Dopyt zo sektoru priemyslu a logistiky v regióne strednej a východnej Európy bol v posledných rokoch celkovo silný,“ uviedol Kevin Turpin, regionálny riaditeľ pre prieskum v strednej a východnej Európe spoločnosti Colliers International.

Tento región zostáva podľa neho veľmi atraktívny pre výrobcov, ktorí pochádzajú z celého spektra od automobilových dielov, cez letecký priemysel, kovy a plasty, komplexnú elektroniku, domáce spotrebiče, potraviny, nápoje, farmáciu a lekárske zariadenia.

Priblíženie Európe

K. Turpin zároveň očakáva, že výrobcovia sa budú snažiť o priblíženie častí svojho dodávateľského reťazca Európe, aby tým zmiernili určité riziká posledných mesiacov. „V budúcnosti to môže znamenať, že v skladoch budú väčšie zásoby alebo firmy budú vyrábať bližšie ku koncovému spotrebiteľovi, čo by sa tiež mohlo premietnuť do vyššieho dopytu po priemyselných a logistických priestoroch.“

Medzi odvetvia, ktoré by mohli byť najviac zasiahnuté pandémiou, patrí automobilový priemysel. V strednej a východnej Európe existuje viac ako desať popredných svetových výrobcov automobilov, vrátane všetkých spoločností zaoberajúcich sa dodávkami dielov, dopravou a logistikou a predajcovia, ktorí zamestnávajú stovky tisíc ľudí. Akýkoľvek zásadný pokles v tomto sektore bude mať teda značný ekonomický dosah.

Silní hráči

Farmaceutické spoločnosti, spoločnosti zaoberajúce sa logistikou tretích strán a elektronický obchod sú silnými hráčmi v strednej a východnej Európe, ale zdá sa, že ich budúcnosť vyzerá oveľa priaznivejšie. „Keď bude vakcína pre Covid-19, bude sa musieť vyrábať, skladovať a distribuovať v značných objemoch, takže môžeme predpokladať, že časť týchto služieb sa bude realizovať zo strednej a východnej Európy,“ myslia si analytici Colliers International.

„Región strednej a východnej Európy zaznamenáva vyšší dopyt v logistickom sektore najmä v segmente e-commerce,“ tvrdí Richard Urvay, riaditeľ Colliers International. V snahe o prilákanie väčšieho počtu e-commerce hráčov na Slovensko by sa podľa neho mal zapojiť štát vytvorením kvalitných ekonomických podmienok. „Tu vidíme stále veľké rezervy v porovnaní s ostatnými štátmi strednej a východnej Európy.“

Stabilná výška nájmu

Nájomné v celom regióne CEE-17 bolo do značnej miery stabilné. Analytici zaznamenali rast v najvyhľadávanejších lokalitách a tam, kde je obmedzená dostupnosť. Očakávajú, že tento trend bude pokračovať, najmä pre dostatočný dopyt a stavebné náklady, ktoré v posledných niekoľkých rokoch tiež rástli. Typické celkové nájomné v celom regióne sa pohybuje medzi 2,90 a 5,50 eura za m2/mesiac, aj keď trhy v skorších fázach vývoja môžu v súčasnosti dosiahnuť sedem eur za m2/mesiac.

Pokiaľ ide o ceny pozemkov, pohybujú sa medzi 10 a 80 eur za m2, ale vzhľadom na nedostatok pozemkov v najvyhľadávanejších lokalitách, najmä v tých, ktoré sú bližšie k veľkým mestám alebo ekonomickým centrám/strediskám produkcie, môžu ceny vzrásť až na 120 až 150 eur za m2.

Typické pevné stavebné náklady na „štandardný“ sklad sa pohybujú v celom regióne medzi 300 a 600 eur za m2. Na niektorých trhoch boli hlásené vyššie náklady, ale celkovo kombinácia zvýšených nákladov na pracovnú silu a materiál v posledných niekoľkých rokoch viedla k zvýšeniu stavebných nákladov až o 25 percent alebo viac.