Dom postaví Metrostav, ktorý vyhral výberové konanie. S dokončením stavby, ktorej základy tvorí most cez tubusy pražského metra, sa počíta začiatkom roku 2020, približuje projektový manažér spoločnosti Flow East Tomáš Matýsek.

Novostavbu v hornej polovici Václavského námestia plánuje firma už dlhé roky. Patrí jej aj hotel Jalta, ktorý s pozemkom pre novú budovu susedí. Novostavba však ponúkne výhradne kancelárske a obchodné priestory. Zámer stavať nový dom vyvolával od začiatku aj negatívne reakcie.

Do príprav výstavby Kvetinového domu zasahovali občianske združenia, niektorí odborníci aj často protichodné rozhodnutia úradníkov. Zásadné bolo odmietnutie ministerstva kultúry vyhlásiť dom za národnú kultúrnu pamiatku. Podľa kritikov tak urobilo najmä z obavy z arbitráže pre zmarenú investíciu. Developer pri postupe vychádzal z predchádzajúcich rozhodnutí úradu, ktoré umožňovali budúcu realizáciu projektu.

Kontroverzný Kvetinový dom na Václavskom námestí dostal povolenie

Kvetinový dom - vizualizácia Zdroj: Flow East

Novostavba zaplní aj miesto po objekte niekdajšej Pražskej akciovej tlačiarne. Dlhé roky bola opustená a zdevastovaná. V roku 2008 ju vtedajší majiteľ zbúral, až potom požiadal o stiahnutie pamiatkovej ochrany, čomu ministerstvo kultúry vyhovelo. Z domu z roku 1919, kde sídlili aj Národné listy, zostávalo len torzo. V čase, keď objekt už vlastnila firma Flow East, bolo v roku 2013 strhnuté na základe posudku statika aj torzo fasády.

Niekdajší rohový dom z roku 1880, ktorý získal konečnú podobu o štyri desaťročia neskôr, bol v dobrom technickom stave. Aj keď sa autorstvo prestavby či podiel na nej pripisuje architektovi Bohumírovi Kozákovi, podľa developera si žiadny z architektov vo svojich publikovaných materiáloch autorstvo stavby nenárokoval.

Po vlaňajšej demolícii a prípravných prácach spojených aj s dohľadom archeológov sa začína stavba domu s deviatimi nadzemnými a tromi podzemnými podlažiami. Popri stavebného úradu, pamiatkaroch, archeológoch a majiteľoch okolitých stavieb firma ako s ďalším partnerom pri výstavbe rokovala tiež s projektantom metra, spoločnosťou Metroprojekt.

„Zakladanie stavby je premostením tubusov metra, ktoré sú 10 až 15 metrov pod budúcimi základmi stavby,“ vysvetľuje T. Matýsek. Krížom cez stavebnú parcelu vedie tunel medzi stanicami Můstek a Muzeum. „Metro aj okolité domy pravidelne sledujeme a geodeticky zameriavame a môžem potvrdiť, že nedošlo k žiadnym pohybom ich konštrukcií,“ dodáva zástupca developera.

Dve z troch podzemných podlaží budú parkoviská, na jednom bude vzduchotechnika a ďalšie technológie, ktoré pamiatkari zakázali umiestniť na strechu. Namiesto tradičných plynových kotolní bude rozsiahly projekt vykurovaný aj chladený systémom tepelných čerpadiel VRV (Variable Refrigerant Volume, premenný prietok chladiva).

Kontroverzný Kvetinový dom na Václavskom námestí dostal povolenie

Kvetinový dom - vizualizácia Zdroj: Flow East

„Je to ekonomicky i ekologicky výhodné. Na jar a jeseň, keď sa časť domu ešte chladí a druhá už ohrieva, systém si distribuuje chlad a teplo v rámci poschodia medzi sebou, nepotrebuje vôbec externý zdroj,“ opisuje T. Matýsek.

Firma sa usiluje o ekologický certifikát pre administratívne, komerčné a priemyselné budovy, preto napríklad triedila materiály už pri búraní. Zaujímavosťou domu podľa developera bude aj fasáda, na ktorej každý sklenený segment bude prehnutý vo vertikálnom a horizontálnom smere a bude tak tvoriť súvislú krivku. Sklenené tabule sa vyrobia rovné a budú sa ohýbať za studena – pretože systém je jedinečný, musí sa všetko ešte testovať na poveternostné vplyvy. Dodávateľom fasády bude česká firma.

Zástupcovia Flow East, ktorá v centre Prahy vlastní aj historické domy, veria, že napriek nedôvere niektorých skupín ľudí sa podarí vyústenie Opletalovej ulice do Václavského námestia Pražanom aj turistom spríjemniť a prispieť s spolu s rekonštrukciou Národného múzea k oživeniu Václavského námestia.