Na nedávnom Svetovom festivale architektúry (WAF) v Singapure získalo cenu v kategórii mestských a komunálnych stavieb Salorge, miestne sídlo francúzskeho Spoločenstva obcí v Pornicu (Communauté de Communes de Pornic, CCP), mestečku v južnom Bretónsku.

Oproti dvom austrálskym laureátom v Sydney a v Melbourne, ktorých sme predstavili, je stavba v 14-tisícovom meste za niečo vyše 4 milióny eur miniatúrou.  

Stavba v obchodnom parku na východnom okraji Pornicu nadväzuje na tradičné tvary regionálnej architektúry. Navyše, ako prezrádza názov, interpretuje konkrétny vzor, tzv. salorge, soľné sklady, zachované na atlantickom pobreží pri najslávnejších ťažiskách soli od okolia polostrova Guérande po susedný departement Vendée (L'Ile d'Olonne).

V dlhých, drevených budovách s jednoduchou konštrukciou bývalo uložených aj niekoľko tisíc ton soli. Ako uviedol jeden z tvorcov z Atelieru Arcau na prezentácii projektu v Singapure, nové sídlo CCP „má reprezentovať Pornic, a zároveň ostatné okolité mestečká“ – tunajšia komunitná federácia má osem členov.

Kliknutím na foto si môžete pozrieť viac obrázkov v galérii .

Komunálni úradníci v soľných skladoch

Zdroj: Hervé Le Reste; Atelier Arcau

Dve nerovnako dlhé krídla ohraničujú zboku dláždené nádvorie so vstupom v čelnej sklenej stene. Štylizovaný drevený plášť na dlhých stranách skrýva betónovú bioklimatickú stavbu, čiže stavbu so zmenšeným nárokom na vykurovanie a chladenie.

Za budovu tohto typu nominovali Atelier Arcau na Cenu bretónskej architektúry už v roku 2008. Z ekologických prvkov spomeňme tepelný zdroj na báze drevného paliva, slnečné clony s fotovolticky zasklenou stenou a zber dažďovej vody na využívanie v toaletách. 

Udelenie ceny na WAF ateliéru, ktorý väčšinu stavieb realizoval v prímorskom päťdesiattisícovom meste Vannes, v mieste svojho sídla, a dosiaľ nemá realizáciu mimo západného Francúzska, príjemne prekvapilo aj vo Francúzsku.

Komunálni úradníci v soľných skladoch

Zdroj: Hervé Le Reste; Atelier Arcau

O cenu v Singapure sa uchádzalo pätnásť projektov, napríklad dve architektonické plastiky: Kostol Martina Luthera v Hainburgu od Coop Himmelb(l)au a impozantná radnica v holandskom Niuwegein od 3XN.

Medzi kandidátmi bolo aj súkromné múzeum Svena Harryho v Štokholme od Windgårdh Architektkontor, na ktorom po prvý raz využili na fasádové obklady neoxidujúci kov zlatej farby nordic royal, známy z mincovníctva a lodiarstva. Ďalšiu štokholmskú stavbu tohto ateliéru, taktiež s netradičnou mozaikovou fasádou z farebného skla, Victoria Tower, odmenili v kategórii hotelové stavby a stavby pre voľný čas.

Údajne najvážnejším súperom Salorge však bola takisto komorná stavba s hojným využitím dreva Keast Park Community Pavilion na predmestí Melbourne od medzinárodne známeho austrálskeho ateliéru Jackson Clements Burrows Architects.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto - Hervé Le Reste; Atelier Arcau

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk