Globálne bankové domy budú naďalej uťahovať uzdu pri úverovaní komerčných nehnuteľností v nadchádzajúcich rokoch. Prísnejšie kapitálové požiadavky na veriteľov budú znamenať, že úverové marže budú stále vysoké. Zhodli sa realitní bankári na decembrovej konferencii Thomson Reuter „Global Property Outlook“.
„Nevidím vracajúci sa apetít bánk po úverovaní realít na niekoľko najbližších rokov. Obnoví sa, ale veľmi pomaly,“ uviedol Max Sinclair z britskej pobočky banky Eurohypo. Vo Veľkej Británii, druhom najväčšom európskom trhu, sa pokles nových úverov v tomto roku odhaduje na 15 mld. libier, pričom v období boomu toto číslo predstavovalo 80 mld. „Sedemdesiat percent tohto dlhu pochádzalo z britských a írskych bánk a tie sú nadlho mimo.“
Realitné financovanie má predražiť aj pripravovaný predpis o pravidlách bankového úverovania tzv. „Basel II“, od ktorého sa očakáva sprísnenie kapitálového pomeru. „Očakávame, že požiadavky na vlastný kapitál pre finančné inštitúcie pôjdu len hore a to znamená, že marže ostanú na vysokej úrovni v dohľadnej dobe,“ nazdáva sa Michiel Rang, výkonný riaditeľ ING Real Estate Finance pre Európu a Áziu. Podľa neho to bude zhruba 100 až 150 bázických bodov nad základnými sadzbami.
Pre projekty v Británii s 50 % pomerom úveru k hodnote v súčasnosti banky počítajú s maržami vo výške 200 b.b. nad sadzbou Libor a tiež vyžadujú zálohový poplatok 0,8 – 1,0 % z výšky pôžičky. Pri LTV pomere do 65 % sa marža zvyšuje až do 225 b.b. a poplatok na 1,2 %.
Banky sa zameriavajú hlavne na špičkové nehnuteľnosti najvyššej kvality s výbornou úrovňou obsadenosti v centrálnych biznis dištriktoch. „Určite nie sekundárne nehnuteľnosti (...) a financovanie stavebných prác a developmentu bude veľmi obtiažne. Bolo spomenuté, že oportunistickí investori sa chystajú na nehnuteľnosti (...) To je v poriadku, pokiaľ neočakávajú oportunistické dlhové financovanie, pretože ho nedostanú,“ dodal M. Rang.