Komárňanské zastupiteľstvo bude tento týždeň rozhodovať o netradičnom projekte. Samotní mestskí poslanci predložili plán pre výstavbu nového športovo-relaxačného centra blízko pevnosti a susedného termálneho kúpaliska. Projekt má priniesť verejnú plaváreň a krytú ľadovú plochu.
Ide o pozemky okolo Hradnej ulice, nedávno dokončenej rekonštrukcie takzvaného Ruského domu na Soho Tower v lokalite Ružový sad. Projekt počíta s vybudovaním komplexu, kde budú použité aj netradičné energetické technológie a v konečnom dôsledku má vďaka nemu mestská pokladnica získať dodatočné financie.
Ráta sa s budovaním dvojpodlažnej stavby, kde prízemie pokryjú práve športové prevádzky a na poschodí vzniknú komerčné priestory určené najmä pre ďalšie služby návštevníkov. Vzniknúť má celkovo 30 pracovných miest a 64 parkovacích státí. Na fasáde má byť predsadený drevený obklad a úžitková plocha presiahne 6 800 m2.
Kvalitne spracovaná štúdia, ktorú si dalo vypracovať mesto, prináša aj presný rozpis financovania a samotnej formy projektu. Podľa tohto by mali celkové náklady dosiahnuť 6,16 milióna eur bez DPH pri vlastných zdrojoch mesta do dvoch miliónov formou poskytnutia pozemkov pre tento účel. Na zvyšok si má mesto požičať.
Športový komplex Komárno (01) Zdroj: Komárno
Pri odhadovaných ročných prevádzkových nákladoch vo výške 437-tisíc projekt počíta s tržbami prevyšujúcimi milión eur. Po predpokladanej desaťročnej splatnosti úverov by tak malo do mestskej kasy prichádzať niekoľko stotisíc eur ročne.
Štúdia pritom počíta s obsadenosťou na úrovni 40 percent po ustálení prevádzky pri jednotkovej cene 3 eurá na hodinu pri plaveckom bazéne a 60 eur pri prenájme ľadovej plochy na hodinu.
Projekt zvažuje dva varianty výstavby na dvoch rôznych pozemkoch, práve spomínaný Ružový sad ako druhý variant vychádza výhodnejší. Dôvodom je náročné napojenie infraštruktúry pri prvom variante, ako aj blízkosť historickej pevnosti a tým pádom obmedzení pamiatkarov.
Športový komplex Komárno (02) Zdroj: Komárno
„Stará plaváreň aj klzisko sú morálne aj technologicky tak zastarané, že ak v meste niečo rýchlo nevymyslíme, ľudia nám odídu za zábavou do Maďarska alebo Nových Zámkov. Celoročná ľadová plocha je v tomto regióne veľkou výhodou,“ hovorí Tomáš Nagy, riaditeľ mestskej organizácie Comorra Service, spravujúcej oba komplexy. Komisia rozvoja mesta počíta so zatvorením starej krytej plavárne i klziska, dnes tieto prevádzky produkujú ročnú stratu 194-tisíc eur.
Zobraziť Športový komplex Komárno na väčšej mape