Nový zámer predložený na posúdenie vplyvov na životné prostredie navrhuje výstavbu šiestich objektov na spoločnej podnoži podzemných garáží, obchodov a služieb. Pri moste má byť 90-metrový vežiak s 30 podlažiami s bytmi a apartmánmi a 11-podlažná kancelárska budova.

Smerom k Sadu Janka Kráľa sú navrhnuté štyri šesťpodlažné obytné budovy. Celkovo má projekt priniesť vyše 73-tisíc štvorcových metrov podlahovej plochy, z toho takmer tretinu má zabrať 221 bytov. Apartmánov je navrhnutých 206.

Kmotríkov projekt pri Starom moste sa ešte zvýšil

Green Park Zdroj: Expo Line, Cube Design

Citlivé územie

Parkovanie je sústredené takmer úplne do garáží. V jednotlivých variantoch je navrhnutých 1 313 alebo 1 365 parkovacích miest. Dopravné riešenie projektu v tesnej blízkosti Sadu Janka Kráľa a lesíka na Krasovského ulici sa spolieha na novú cestu s podjazdom plánovanú v rámci chystaného projektu Nové Lido od J&T Real Estate a HB Reavisu.

„Nepredpokladáme významný vplyv na túto plochu zelene. Počas výstavby bude organizácia dopravy realizovaná mimo Krasovského, počas prevádzky bude doprava smerovaná po novej ceste vybudovanej v rámci činnosti tak, aby Krasovského mohla ostal upokojenou cestou,“ píše sa v zámere. So zeleňou počíta návrh aj na terasách bytov a streche podzemných garáží, kde má byť dvojmetrová vrstva zeminy.

Kmotríkov projekt pri Starom moste sa ešte zvýšil

Green Park Zdroj: Expo Line, Cube Design

Pozemok po bývalom štadióne má takmer 2,5 hektára. Leží medzi Starým mostom, Viedenskou cestou, Krasovského ulicou a Jantárovou cestou. Zastavaných má byť 28 percent územia.

Predkladateľom zámeru je RV Development 3, ktorej konateľ figuruje v orgánoch niektorých Kmotríkovych firiem. Pozemky vlastní spoločnosť BMC International. Autormi architektonického návrhu sú štúdiá Expo Line a Cube Design architekta Karola Kállaya, ktorý s I. Kmotríkom spolupracuje aj na projektoch ako Račany a Národný futbalový štadión.

Predbežný plán výstavby Green Parku hovorí o začiatku v marci budúceho roka a dokončení v decembri 2018. Predpokladané náklady dosahujú 64 až 65 miliónov eur.

Chýba územný plán

Zámer už stihol vyvolať rozruch. Mestská poslankyňa a architektka Lucia Štasselová chce iniciovať petíciu za spracovanie územného plánu zóny. „Navrhované vyťaženie územia projektom Green Park zničí nielen akúkoľvek snahu o výškovú reguláciu, ktorú primátor opakovane sľubuje, ale aj najvzácnejšie územia Bratislavy v tesnej blízkosti projektu, akými Sad Janka Kráľa a nábrežie Dunaja nesporne sú,“ napísala na sociálnej sieti.

Kmotríkov projekt pri Starom moste sa ešte zvýšil

Green Park Zdroj: Expo Line, Cube Design

Futbalový štadión využíval bývalý Kmotríkov klub Artmedia Petržalka (dnes FC Petržalka akadémia) do roku 2010. Podnikateľ klub opustil už rok predtým a na štadión hneď získal aj búracie povolenie. Búranie sa napokon začalo v septembri 2012.

I. Kmotrík chcel najprv na tomto mieste postaviť nový štadión spĺňajúci kritériá Európskej futbalovej federácie (UEFA). Projekt z roku 2005 hovoril o výškovej budove a štadióne postavenom na podzemných garážach, čo sa však nepáčilo UEFA. Rozhodol sa preto hľadať nové miesto pre štadión.

Pri moste sa už stavia

Už koncom februára 2008 skupina Grafobal predstavila projekt prestavby územia pri Starom moste. Na mieste štadióna mal vyrásť polyfunkčný komplex za sedem miliárd vtedajších slovenských korún (232 mil. eur podľa konverzného kurzu).

Jeho súčasťou malo byť 220 bytov, kancelárie, obchody a služby, kongresové sály, hotel a 1 700 parkovacích miest. Dominantou mala byť 29-poschodová veža. Zámer rátal aj s využitím časti mestských pozemkov pri nájazde na most, kde malo byť umiestnené parkovanie. Zahŕňal aj výstavbu športového komplexu na mieste parkoviska pri Starom moste, ktoré tiež patrí mestu a v prenájme ho má viacero firiem.

Kmotríkov projekt pri Starom moste sa ešte zvýšil

Green Park - pozemok na mieste bývalého štadióna Artmedie Zdroj: RV Development 3

Už pred krízou sa začala na susednom pozemku výstavba 19-podlažného polyfunkčného domu Krasovského. Vedľa bol plánovaný vežiak Bajo a na susednom pozemku priamo pri diaľnici sa začalo v máji stavať Einsteinova Business Center.

Dokončenie prvej etapy petržalskej električky naštartovalo výstavbu aj za Einsteinovou. Rozbehli sa bytové projekty Muchovo námestie, Fuxova či Albero.