Výstavba polyfunkčného projektu Klingerka v lokalite dnešnej chemičky Gumon pri Košickej ulici v centre Bratislavy sa zrejme nerozbehne v najoptimistickejšom termíne. Portál TRENDreality.sk 125743 target=blank>informoval o projekte za takmer 8 miliárd so stovkami bytov, hotelom a najvyššou 45-podlažnou budovou minulý týždeň.
„Jar 2009 je nereálnym okamihom štartu, nepočítame s tým, že by sme vtedy začali stavať,“ potvrdzuje šéf jednej z investorských spoločností Koruna Invest Gustáv Laca.
Podľa jeho slov bude výstavba náročná, pretože lokalitu treba vyčistiť od starých ekologických záťaží. Okrem kontaminovanej pôdy z čias bombardovania bývalej neďalekej rafinérie Apollo sa na pozemkoch podpísala aj dlhoročná chemická výroba. Takéto parcely sa zvyčajne musia vybagrovať do hĺbky niekoľkých metrov, kým sa na nich môže začať stavať.
G. Laca si však myslí, že neskorší príchod projektu na trh môže byť preň výhodou. V blízkosti totiž medzitým vyrastú komplexy 89767 target=blank>Twin City, 77612 target=blank>Panorama City alebo 125861 target=blank>Eurovea, ktoré zvýšia hodnotu lokality. „Vlastníkov pozemkov, na ktorých sa nachádza Gumon zatiaľ čas netlačí,“ vysvetľuje. „V budúcnosti však majú predstavu zhodnotiť jej areál iným spôsobom, ako rozvojom priemyselnej výroby.“
Spoločnosť Gumon Agroforest, a.s., ktorá fabriku prevádzkuje je podľa informácií TRENDreality.sk súčasťou podnikateľského impéria rodiny Lexovcov. Do nej patria aj dve zo spoločností, ktoré sa do projektu Klingerka plánujú pustiť – Hotel Tatra, a.s. a Internationale, s.r.o. Tieto firmy sa delia o areál Gumonky.
Treťou je Koruna Invest, ktorá sa v minulosti zaoberala najmä obchodom s cennými papiermi. Patrí jej pozemok, kde v minulosti stála Fakulta manažmentu Univerzity Komenského pri Plátenníckej ulici. Tam by mala vyrásť najmä bytová časť komplexu. Koruna Invest sa v posledných rokoch preorientovala na oblasť nehnuteľností, buduje napríklad malú zónu obytných domov v Marianke.
„Chceme Klingerku rozvíjať ako spoločný projekt pod jedným riešiteľským tímom,“ hovorí G. Laca. „Komerčné a obytné určenie sa navzájom dopĺňajú.“ Napriek tomu však nevylučuje alternatívu vstupu skúseného developera, či predaja pozemkov silnejšiemu hráčovi. Možný je aj spoločný podnik.
Pokiaľ ide o možnú pamiatkovú ochranu továrenských hál Gumonu, šéf Koruna Invest potvrdzuje, že doteraz žiadna neexistuje. „Budovy a pôda sú však silno zamorené, bez zbúrania hál fabriky sa parcely ani nedajú vyčistiť,“ upozorňuje na nereálnosť ochranárskych krokov.
Nevzhľadný areál bude podľa jeho slov v prípade zdržiavania prestavby tŕňom v oku developerov okolitých projektov Twin City, 102485 target=blank>komplexu Trajterovcov, či výstavby v novej 102139 target=blank>cvernovke, ktorú chystá česká Sekyra Group. Nevyčistenie územia môže v budúcnosti prinášať zdravotné riziká obyvateľom okolitých domov, ale i Ružinova a celej Bratislavy.
Ako vysvetľuje, nová Klingerka má podporu ružinovského starostu Drozda a čaká sa na vyjadrenie orgánov ministerstva životného prostredia k zverejnenej štúdii. Projekt však napokon môže vyzerať celkom inak, vizualizácie zobrazujú iba prvé zámery investorov na využitie územia. Rozloženie obytných, komerčných a nákupných zón, či umiestnenie hotela ešte môže byť celkom iné.
Vizualizácie – Koruna Invest