Priestory odkúpilo Ministerstvo vnútra SR. „Nakupujeme tu viac ako 13-tisíc štvorcových metrov za cenu zhruba 6,98 milióna eur, teda za priemernú cenu 530 eur za štvorcový meter, čo považujeme za veľmi výhodnú ponuku. Je to moderná, dobre dostupná budova,“ povedal pri predstavení projektu minister Robert Kaliňák.

Klientske centrum zaberie päť podlaží s celkovou výmerou 13 160 m2. Pre klientov bude k dispozícii 150 parkovacích miest, detský kútik či wi-fi pripojenie. „Súčasný vlastník prispôsobuje priestory potrebám MV SR. Priestory kupujeme vrátane nábytku, vzduchotechniky, infraštruktúry. Zamestnanci si prinesú len počítače a spisy,“ približuje Dana Pohlodová z tlačového odboru ministerstva.

Otvorenie je plánované na september tohto roku. Presťahuje sa sem 287 zamestnancov zo siedmich doterajších adries. Budú tu napríklad oddelenie dokladov, evidencia vozidiel, odbory živnostenského podnikania, školstva, výstavby a bytovej politiky, katastrálny, pozemkový a lesný, starostlivosť o životné prostredie.

Ministerstvo vnútra zvažovalo pre nové klientske centrum päť objektov – Dom techniky, Dve veže, Makyta a budovu SPP. „Po zohľadnení všetkých požiadaviek zo strany rezortu sme sa rozhodli z pohľadu MV SR pre najvýhodnejšiu ponuku,“ dodáva D. Pohlodová.

Klientske centrum v Žiline bude v komplexe Europalace

Klientske centrum - Žilina Zdroj: MV SR/Atelier AA

Po presťahovaní jednotlivých odborov z doterajších priestorov na uliciach Janka Kráľa, Komenského, Andreja Kmeťa, Predmestskej, Veľkej okružnej a námestí M. R. Štefánika a Obetí komunizmu do nového objektu, bude ministerstvo zvažovať využiteľnosť opustených budov a rozhodne o ich ďalšom využití prípadne odpredaji.

Komplex Europalace na sídlisku Vlčince bol dokončený už v roku 2010. Pre problémy pôvodného investora sa dostal do dražby. Po vystriedaní majiteľov sa predaj bytov a komerčných priestorov opäť rozbehol minulý rok.

Projekt pozostáva z dvoch výškových bytových častí s 22 a 8 podlažiami, prepojených päťpodlažnou polyfunkčnou časťou a trojpodlažnou podzemnou garážou. Celkovo je tu 128 bytov a 271 parkovacích miest. V komerčnej časti sa pôvodne počítalo s obchodnou galériou, ktorú nahradia úrady, okrem nich tu budú aj ďalšie kancelárske priestory a lekárske ordinácie.