Medzi najdiskutovanejšie témy rozvoja Bratislavy patria aktuálne aj premeny areálov bývalého pivovaru Stein a Cvernovky, renovácia modernej dostavby Slovenskej národnej galérie či rekonštrukcia múzea Antická Gerulata v Rusovciach.

Kým v prípade Steinu a Cvernovky ide o to, koľko zo starej zástavby zachovať a začleniť do moderného projektu, v prípade galérie sa už roky diskutuje, či prístavbu z čias socializmu strhnúť alebo opraviť a v prípade Gerulaty ako vytvoriť moderné múzeum okolo rímskych pamiatok.

Vo svete je veľa dobrých príkladov, ako moderné zásahy pamiatky nielen nezničili, ale pomohli ich funkčnosti a začleneniu do súčasného mesta.

Biela kocka medzi stáročnými múrmi

Hrad Moritzburg vo východonemeckom meste Halle bol 350 rokov zo svojej päťstoročnej histórie z väčšej časti ruinou. Stredoveký mestský hrad slúžil od zničenia v tretine 17. storočia príležitostne ako kasárne či vojenský lazaret.

V roku 1900 padlo rozhodnutie, že sa tu vybudujú telocvične pre univerzitu. V tom istom čase sa však začalo uvažovať aj so založením múzea. Tento plán nezmenilo ani rozdelenie Nemecka a zrúcanina s rôznymi úpravami slúžila kultúre aj v časoch NDR.

Keď moderná prístavba nezničí pamiatku

Moritzburg (1) Zdroj: Stiftung Moritzburg

Múzeum však stále trpelo nedostatkom priestoru. Až na začiatku nového tisícročia sa podarilo zorganizovať architektonickú súťaž na jeho dostavbu. Vyhral ju renomovaný španielsky architektonický pár Fuensanta Nieto a Enrique Sobejano.

Dostavbou a rekonštrukciou dokončenou v roku 2008 vznikli nové výstavné priestory, vstup do múzea, obchod a kaviareň. Výstavné sály vznikli dobudovaním strechy na stredoveké múry, na ktorej je zavesená konštrukcia ďalšieho poschodia. Výsledkom je budova v budove poskytujúca viac priestoru bez nutnosti stavať stĺpy do historických sál.

Nový dom v starom hrade

Oceňovanou je aj tohtoročná rekonštrukcia zámku Astley v Anglicku. Múry zrúcaniny z 12. storočia sa stali súčasťou prakticky úplne novej stavby. Zámok naposledy slúžil ako hotel, po ničivom požiari bol štyri desaťročia opustený.

Dostavaním nových tehlových stien kontrastujúcich s kamennými historickými múrmi a stropov, podláh a schodísk z dreva, vznikol dvojpodlažný víkendový dom so štyrmi spálňami.

Keď moderná prístavba nezničí pamiatku

Zámok Astley (2) Zdroj: Helen Binet

Novou stavbou medzi starými múrmi je aj turistické centrum na nemeckom hrade Heidelberg. Jednoduchú stavbu z neopracovaných blokov pieskovca z miestnych zdrojov dokončili minulý rok ako prvú novú stavbu v areáli po 400 rokoch. Zrúcaniny hradu patria medzi najnavštevovanejšie pamiatky v Nemecku.

Odvážne prístavby

Biely kváder z dierkovaného hliníka prilepili k historickej kaplnke v talianskom meste Lonate Ceppino neďaleko Milána. Vznikla tu knižnica s konferenčnou miestnosťou, detským kútikom a hygienickými zariadeniami.

V najstaršom slovinskom meste Ptuj premenili dominikánsky kláštor s 800-ročnou históriou na kongresové centrum. Podobne ako v iných krajinách východného bloku, mnohokrát prestavaný kláštor sa po rozpustení rádu využíval ako kasárne, nemocnica, múzeum či sociálne bývanie. Tento rok sa podarilo dokončiť rekonštrukciu hlavnej lode kostola, kde bola vybudovaná konštrukcia tribúny a javiska na rôzne podujatia.

Keď moderná prístavba nezničí pamiatku

Kláštor v Ptuji Zdroj: Miran Kambič

Cieľom rekonštrukcie bolo vybudovať moderné zariadenie bez výraznejšieho zásahu do historickej hodnoty. Preto rôzne technológie a siete nie sú vedené v stenách, tie zostali nedotknuté, ale v podlahe a pod novým zariadením.

Zaujímavá je aj dostavba 58-metrového výťahu v maltskom hlavnom meste Valletta spájajúceho prístav s historickými záhradami Barrakka a centrom mesta. Výťah otvorený vlani v decembri musel byť riešený tak, aby sa nedotýkal chránených múrov pevnosti zo 16. storočia.