„Keďže lodenica bude slúžiť všetkým Bratislavčanom, veríme, že pán primátor uvoľní prostriedky z predaja pozemkov v Karloveskej zátoke. Pomôžu nám realizovať výstavbu lodenice v obľúbenej lokalite hlavného mesta čo najskôr,“ hovorí starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Mestskí poslanci totiž v minulosti schválili použitie príjmu mesta z kontroverzného predaja pozemkov na výstavbu novej lodenice. Dodnes však mestská časť peniaze nedostala, pritom na pozemku už developer J&T Real Estate postavil prvú časť projektu Karloveské rameno.

Podľa Štatútu hlavného mesta sa pri predaji nehnuteľného majetku zvereného do správy mestskej časti rozdelil výnos z predaja pozemkov v zátoke v pomere 60 percent pre mestskú časť a 40 percent pre mesto.

Mestská časť predala pozemky s rozlohou vyše 5 600 štvorcových metrov v roku 2007 bez súťaže spoločnosti Karloveské rameno patriacej pod skupinu J&T za vtedajších 25,23 milióna korún (vyše 837-tisíc eur). Mestská časť dostala vyše 502-tisíc eur ako svoj podiel a následne ďalších takmer 35-tisíc ako úroky z omeškania. Mesto zinkasovalo celkovo vyše 392-tisíc eur vrátane úrokov z omeškania.

Pred tromi rokmi vyčíslila Karlova Ves predpokladané náklady na výstavbu lodenice na vyše 735-tisíc eur s daňou s tým, že si nemieni brať úver. Skutočné náklady určí až súťaž na zhotoviteľa.

Karloveská lodenica dostala zelenú, hotová má byť o dva roky

Nová Karloveská lodenica - vizualizácia baru Zdroj: Office 110

Lodenica vyrastie na pozemku s rozlohou vyše 2 600 štvorcových metrov. Trojpodlažná budova bude mať čistú úžitkovú plochu 539 štvorcov, z toho terasy tvoria 72 m2. Základy a suterén sú navrhnuté ako železobetónová konštrukcia, dve poschodia sú riešené ako drevená konštrukcia kombinovaná s oceľovými stužujúcimi prvkami.

V suteréne bude hangár pre lode s technickým vybavením, pričom sa počíta s občasným zatopením. Vstupné podlažie sa už nachádza nad hladinou storočnej vody. Má tu byť obchod s vodáckymi potrebami, klubovňa, spoločná miestnosť pre usporiadanie podujatí a prevádzkové zázemie. Vznikne tu aj čiastočne prekrytá letná terasa. Na vrchnom podlaží budú šatne pre dva kluby a verejnosť, fitness, sklady, sušiarne a horná terasa.

Autorom návrhu je architektonický ateliér Office 110, ktorý vyhral súťaž na vytvorenie projektovej dokumentácie. Mestská časť rozhodla o vybudovaní lodenice ešte v roku 2011. S výstavbou chce začať tento rok na jeseň, najneskôr na jar 2017. Nová lodenica v Karloveskej zátoke by tak mohla byť otvorená pred letom 2018.

Karloveská lodenica dostala zelenú, hotová má byť o dva roky

Nová Karloveská lodenica - vizualizácia fitnesscentra Zdroj: Office 110