Realitná konzultačná spoločnosť DTZ očakáva spomaľovanie rastu nájomného v strednej a východnej Európe. Privítajú to najmä nájomcovia zápasiaci s veľmi vysokým nájomným v mestách ako napríklad Moskva. „Nájomcovia si môžu ľahšie zaistiť priestor za nižšie nájomné a s výhodnejšími zľavami, pretože majitelia čelia zvýšenej konkurencii.“

Napríklad vo Varšave a Kyjeve, kde bol rast nájomného v minulom roku výnimočne silný (nájomné v najlepších budovách ukrajinskej metropoly vzrástlo medziročne o 63 %), sa očakáva prinajmenšom zdvojnásobenie výmery kancelárií počas nasledujúcich piatich rokov. Pretože sa zvýši dostupnosť, nájomné by malo klesnúť. „Hoci vzhľadom k súčasnej úrovni dopytu znásobeného veľmi nízkou výmerou voľných priestorov, zmena bude postupná.“

Kancelárske nájomné má spomaľovať

DTZ je presvedčená, že jej prognóza pomalšieho rastu nájomného v Kyjeve a Varšave v nasledujúcom období vychádza skôr z jeho neudržateľne vysokej úrovne ako z rizika nadbytočnej ponuky. „Navyše, berúc v úvahu rôzne prekážky výstavby na mnohých trhoch v SVE, je vysoko nepravdepodobné, že sa realizuje celý zásobník projektov.“

Výhľad pre európsky kancelársky trh ostáva citlivý voči prípadným následkom zo spomaľovania v USA. Analytici DTZ sa nazdávajú, že celková európska ekonomika ostáva odolná voči spomaľovaniu až na niekoľko výnimiek, ako Veľkú Britániu, Írsko a Španielsko. Hlavným trendom na mnohých západoeurópskych trhoch sa stáva premiestňovanie firemných sídiel. Nájomcovia totiž hľadajú možnosti ako ušetriť na výdavkoch a sťahujú sa do lacnejších lokalít s menšou alebo naopak veľmi veľkou výmerou.

Stredo a východoeurópsky trh s nájomcami zostáva podľa DTZ zatiaľ odolný voči dopadom hypotekárnej krízy. Aktivita nájomcov drží svoje tempo, a to najmä v Moskve, kde sa v prvom polroku prenajalo 800-tisíc m2 kancelárií. Štúdia konštatuje, že vo všeobecnosti nájomcovia v SVE začínajú upriamovať pozornosť na lokality mimo hlavných miest, najmä z dôvodu nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, ale i nižšieho nájomného.

Ilustračné foto - Martin Rojko