Komerčné nehnuteľnosti v strednej a východnej Európe zažívajú úspešné obdobie. Ku koncu novembra tu investície dosiahli takmer 8,7 miliardy eur. Informoval o tom portál PropertyEU.

Podľa poradenskej agentúry CBRE je táto suma dvakrát vyššia ako za porovnateľné obdobie v roku 2010. Do konca tohto roka by investičný obrat v regióne mohol dosiahnuť tretí najsilnejší rok v histórii.

Ten bol zatiaľ dosiahnutý v roku 2008 s výsledkom 9,5 miliardy eur. Najsilnejším obdobím naďalej ostáva rok 2007. Obrat v komerčných nehnuteľnostiach predstavoval 14,6 miliardy eur.

“Napriek poklesu záujmu o investovanie v posledných rokoch sa do regiónu podarilo dostať veľké množstvo kapitálu. Peniaze v súčasnosti prúdia najmä do Ruska. Krajiny ako Poľsko a Česká republika sú zasa atraktívne na bezrizikové investície,” hovorí Jos Tromp, vedúci výskumu pre strednú a východnú Európu z CBRE.

Napriek pozitívnym výsledkom však stále existujú obavy z udržateľnosti tohto vývoja. Dôvodom sú výsledky za október a november tohto roka. Investície zatiaľ dosiahli hodnotu 550 miliónov eur. Suma je tak výrazne nižšia ako priemery v prvom až treťom kvartáli tohto roka.

Ilustračné foto na titulke - Flickr