Do takej výšky v Paríži nestavali od dokončenia Tour Montparnasse (210 metrov) v roku 1973. Plány postaviť Tour Triangle zreálnilo v roku 2011 rozhodnutie Parížskej rady zvýšiť výškový limit zavedený dva roky po dokončení spomenutého, mimoriadne neobľúbeného mrakodrapu, ktorý renovujú takisto k parížskej olympiáde.

Limit zvýšili práve na 180 metrov pre administratívne budovy. Vďaka zmene vznikajú výškové budovy aj mimo La Défence, obchodnej štvrte na území štyroch oblastí za hranicami mesta: justičný palác Tribunal de Paris a Tours DOU.

Protivníkov Tour Triangle z radov obyvateľov dotknutého 15. arrondissementu, environmentalistov a niektorých občianskych združení vedie pravicová politička Nathalie Kosciusko-Morizetová, bývalá členka Rady, poslankyňa národného zhromaždenia, ministerka ekológie, ktorá pochádza z tohto mestského obvodu.

Spor o projekte uzavrel súd

Oponovaním niekoľkokrát prekazili plánovaný začiatok stavebných prác, a to aj po schválení projektu Radou pred štyrmi rokmi.

Priaznivcom sa rok predtým podarilo anulovať zamietnutie projektu po tesnom výsledku hlasovania. Bitku v prospech Tour Triangle, ktorú viedla socialistka Anna Hidalgo, vtedajšia parížska viceprimátorka pre mestský rozvoj a architektúru z úradu bývalého primátora Bertranda Delanoëa, ktorá ho v roku 2014 v primátorskom kresle vymenila, je aj politickým súbojom.

Je rozhodnuté. Mrakodrap Tour Triangle v Paríži postavia

Tour Triangle Zdroj: Herzog & de Meuron (vizualizácia)

Nedávno ho uzavrel Parížsky správny súd. Potvrdil právoplatnosť schváleného projektu, ktorú pred ním namietali protivníci veže.

Prekážal im napríklad 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa