Harmónia výstavby s okolím, rozvoj komunitného života či presvedčenie, že rodiny a deti potrebujú svoj priestor, sú základom filozofie „fine living“ v Čerešniach.
Kedysi čerešňové sady, neskôr opustená záhradkárska kolónia v bratislavskej Dúbravke sa zmenila na nepoznanie. Lokalita dnes žije modernou výstavbou, pútavou architektúrou, eklektickou zmesou dizajnu aj rôznorodosťou pôdorysov. Developerský projekt Čerešne je výsledkom premysleného urbanizmu. Vďaka nápadom, ktoré tvorcovia mestského rezidenčného bývania čerpali aj za hranicami, už bývanie nie je obyčajným bývaním. Reflektuje životný štýl, je každodennou inšpiráciou, zbližuje a prináša komfort v súlade s prírodou a so susedmi. Tam, kde priestor vyžaruje pohodovú atmosféru, sa z ľudí ľahšie stávajú priatelia. Dobré vzťahy sú zas základom dobrého bývania. Aj to je jeden z cieľov, ktorý chceli autori projektu dosiahnuť.
Komunitný fenomén
Bývanie, kde susedia tvoria komunitu, je v zahraničí mimoriadne obľúbené. Developerské projekty tohto charakteru, ktoré za hranicami oveľa viac prekvitajú, odbúravajú anonymitu a vytvárajú priestor na spoločné trávenie voľného času. Pilotným projektom, pri ktorom sa spoločnosť ITB Development inšpirovala fenoménom komunitného bývania, sú Čerešne fine living. Pri hľadaní urbanisticko-architektonického konceptu autori vytvorili niekoľko variantov. Napokon zvolili ten s dvormi.
Harmónia vnútri aj okolo
Okrem komunitného života je dôležitá harmónia. Vnášať ju do projektov, či už ide o okolie, zeleň, či okolitú zástavbu, sa Čerešniam darí. Architektonický rukopis tvorcov zo spoločnosti Architekti Šebo Lichý sa odráža na spoločných dvoroch s detskými ihriskami, crossfitovými zónami, komunitnými záhradami či na klubovniach a strešných terasách. „Snažíme sa podporiť originálne nápady a netradičné riešenia. Často sa inšpirujú zahraničnou architektúrou z poznávacích ciest. Špičkovú architektúru a dizajn sme videli v Londýne, v Amsterdame sme zas našli inšpiráciu pre komunitné bývanie a spoločné dvory,“ vysvetľuje Ivan Rolný, člen Predstavenstva ITB Development. Projekt obyvateľom poskytuje bývanie, vhodný priestor na organizovanie podujatí rôzneho charakteru a uľahčuje im aj spoznávanie a budovanie komunity. Susedia tu spolu oslavujú Deň detí, zúčastňujú sa na čistení blízkeho lesíka a stretávajú sa na hodinách jogy, crossfitu či behu. Rovnaká filozofia je aj základom druhej etapy výstavby Čerešní fine living. Tá prvá v roku 2019 získala ocenenie CIJ Awards za najlepší rezidenčný development roka 2019.
Do interiéru aj exteriéru online
Čerešne oslovili už desiatky spokojných ľudí. A to nielen v prvej fáze výstavby, ale aj v druhej, ktorej dostavba je naplánovaná v roku 2023. V súčasnosti sú v rámci tejto etapy v predaji jedno- až šesťizbové byty. Ponuku si záujemcovia môžu pozrieť aj online. Moderné spôsoby prezentácie na jednej strane skracujú proces rozhodovania pri kúpe, na druhej strane prinášajú skvelú možnosť, ako nahliadnuť do budúceho bývania. Najnovšie technológie umožňujú pozrieť si bývanie v Čerešniach na webe aj osobne na predajnom mieste pomocou 3D okuliarov. Okrem nahliadnutia do interiéru je možné prezrieť si aj exteriér. Virtuálna prehliadka sprostredkuje nielen architektúru či dizajn, ale aj pocit z toho, aký je život v Čerešniach. „Ide o zaujímavý nástroj predaja aj o užitočnú pomôcku pre každého, kto sa rozhoduje o novom bývaní,“ skonštatoval Ivan Daško, CEO spoločnosti Grandpano, ktorá za virtuálnou prehliadkou stojí. Virtuálna prehliadka však nie je jediná technologická novinka, ktorou sa projekt môže pochváliť. Online je možná aj záväzná rezervácia bytu. ITB Development je prvým developerom na Slovensku, ktorý dáva príležitosť nakupovať nehnuteľnosti prostredníctvom e-shopu na internete. V Čerešniach mysleli na najnáročnejších, no nezabudli ani na tých najmenších. Deti majú svoj priestor. Na dvoroch so sánkovacím kopcom, vodnou lagúnou, záhradkami, s multifunkčným ihriskom či kočíkovými dráhami zažijú detstvo plné hier a fantázie. Čerešne zakvitli do krásy a prinášajú šťavnaté plody. Zachutia aj tým, ktorí si potrpia na prémiovú kvalitu.
Neďaleko rušného mesta, no blízko k prírode vyrástol ďalší úspešný projekt. Kolísky v bratislavskej Záhorskej Bystrici spájajú chuť mesta a vidieka. Je to ideálne bývanie pre rodiny s deťmi.
Kolísky spokojného rodinného bývania
Výber lokality na rodinný život nie je vždy jednoduchý. Správne nakombinovať to, čo rodina potrebuje, a to, čo chce, stojí niekedy veľa síl. Kolísky v Záhorskej Bystrici dokážu naplniť aj náročné očakávania. „Celý pôdorys a dispozície jednotlivých bytov v Kolískach sme navrhovali s dôrazom na rodinné bývanie. Z názvu projektu vyplýva, že už v prvopočiatku sme smerovali celý koncept projektu na takýto typ bývania, takzvané kids friendly,“ spresnil Ivan Rolný, člen Predstavenstva ITB Development. Nápad sa napokon premenil na unikátny projekt v podobe dvoj- až päťizbových rodinných bytov.
Aj deti potrebujú priestor
Myšlienka kids friendly bývania prišla práve pri Kolískach. V bratislavskom projekte sa rozhodli naplno zužitkovať to, že prostredie v lokalite Záhorskej Bystrice, kde dnes už nové rodinné byty stoja a prešli kolaudáciou, je podnetné pre detský vývin. Blízkosť lesa, možnosti na výlety, blízka škola a škôlka či nová štvrť plná mladých rodín. Napokon s týmto cieľom okrem dispozičného riešenia bytov prispôsobili aj celý vnútroblok, ktorý je bohatý na množstvo prvkov na trávenie voľného času. Deti sa môžu zahrať na ihrisku, dopestovať si zeleninu či bylinky v komunitných záhradkách. Tie neskôr zužitkujú napríklad pri spoločnej grilovačke. Takisto môžu utužovať súťaživosť pri spoločných hrách. V rámci kids friendly filozofie unikátny bratislavský projekt prináša zaujímavé možnosti zmysluplného trávenia voľného času. Pingpongový stôl, ale aj crossfitové ihrisko s preliezačkami na rozvíjanie pohybovej aktivity detí sú len zlomkom toho, čo Kolísky ponúkajú. Nechýba kreslenie na stenu pre kreatívnych.
O bezpečnosť sa báť netreba
Deti môžu šantiť nielen na ihrisku vo dvore, ale aj v lese za domom. Celý areál Kolísok je navrhnutý tak, aby bol bezpečný. Nič preto tým najmenším nebráni zažiť množstvo hier či prežiť nejedno dobrodružstvo. Zatiaľ čo sa deti hrajú, rodičia sa o ne nemusia báť. Koncept prvkov pre deti je navyše navrhnutý a zrealizovaný tak, aby bol nielen bezpečný, ale aj praktický.
Splynutie s prírodou
Okrem toho, že Kolísky sa nachádzajú v blízkosti Malých Karpát, ktoré sú bohaté na prírodné krásy, do projektu vstupuje ďalšia zeleň, vďaka ktorej sú Kolísky malebným, príjemným miestom. Zeleň je neodmysliteľný prvok pokojného bývania. Vnútroblok je doslova vyzdobený stromami a kríkmi. Komunitné záhrady zas dávajú priestor na kreatívne záhradkárčenie či pestovanie ovocia, zeleniny, kvetov alebo byliniek podľa vlastných predstáv. Zeleň, hit architektúry, preniká aj do vnútorných priestorov bytových jednotiek. Charakteristickým prvkom sú balkónové konštrukcie. Balkóny budú plné kvetináčov s popínavými rastlinami či kvetmi. Vegetačné strechy zdobia starostlivo vybrané rozchodníky a zapustené kvetináče. Z nich sa bude ťahať pavinič, ktorý dotvorí harmonické prírodné prostredie.
Krátko do lesa aj do mesta
Bytový projekt Kolísky v Záhorskej Bystrici doslova ukolíše rodinný život. Symbióza mesta a vidieka je ideálnym prostredím pre deti. Kids friendly bývanie robí život detí zmysluplnejším a zážitkovejším. A čo viac ako spokojné dieťa si rodič môže priať? Azda len svoju vlastnú spokojnosť. Malokarpatská príroda a zeleň všade navôkol tvoria pokojnú atmosféru miesta, ktoré rovnako, ako dýcha prírodou, zároveň vďaka svojej výbornej polohe vibruje atmosférou mesta. Každý si v ňom preto nájde to, čo chce a potrebuje. Určite nie poslednou výhodou bývania v Kolískach je aj to, že napojiť sa na diaľnicu D2 netrvá viac ako pár minút, čo je dobrá správa pre všetkých motoristov či ľudí, ktorí dennodenne dochádzajú za prácou či inými povinnosťami.