„Z architektonického hľadiska konverzia objektu zohľadňuje pôvodný výzor stavby industriálneho vzhľadu, doplňuje ho novými modernými prvkami a materiálmi,“ informuje firma v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Namiesto brownfieldu má vzniknúť trojica objektov s najviac piatimi podlažiami.
Pôvodný objekt slúžiaci na výrobu nábytku a súvisiacu administratívu sa má premeniť na budovy s bytmi, obchodmi, voľnočasovými priestormi i kanceláriami. Sčasti sa má zachovať pôvodný konštrukčný systém, ako aj schodiská či výťahové šachty.
Prestavba a dostavba počíta so vznikom 28, prevažne dvojizbových, bytov a administratívnou plochou na vyše 7 200 m2. Ale aj občianskou vybavenosťou v podobe menších obchodov a služieb na úrovni 3 800 štvorcových metrov. Investor hovorí o obchodnej galérii.
Tatra nábytkáreň Martin - vizualizácia Zdroj: PromoLand, s.r.o.
Bývalú kotolňu plánujú zmeniť na pohostinstvo s jedným podzemným podlažím servisného zázemia a dvoma nadzemnými s terasami a vonkajším sedením. Z menšieho skladovo-výrobného objektu s pultovou strechou má zasa vzniknúť jednopodlažná kaviareň.
Celý areál s rozlohou viac než jeden hektár plánuje investor otvoriť do priestoru pasážami. „Okrem základných funkcií – obchodných priestorov, administratívy a bývania bolo našou snahou vytvoriť živý parter, zapojiť vnútroblok do života mesta a areál nechať fungovať v niekoľkých vrstvách,“ píše sa v dokumente.
Ak by sa prestavbu nevyužívaného areálu podarilo zrealizovať, šlo by o jeden z ojedinelých projektov takéhoto rozsahu na Slovensku. Veľká časť starých tovární totiž naďalej chátra a hrozí ich zbúranie alebo ich už majitelia pozemkov zbúrali a nahradili novými realitnými projektmi. Medzi výnimka patrí napríklad bratislavská Design Factory či piešťanská Elektrárňa.
Tatra nábytkáreň Martin - súčasný stav Zdroj: PromoLand, s.r.o.
Jedným z najznámejších prípadov je Cvernovka v hlavnom meste pri autobusovej stanici, kde sa už roky hovorí o jej novej podobe. Medzičasom však niekoľkokrát zmenila majiteľov, priestory si doteraz prenajímajú firmy ako svoje kancelárie alebo na iné aktivity. Jej prestavba je v nedohľadne, časť jej súčasný francúzsky majiteľ začal búrať.
Martinská spoločnosť Tatra nábytkáreň skončila v roku 2011 po dlhom boji s narastajúcimi dlhmi. Podľa informácii TRENDU mal byť za pádom výroby stoličiek krízový pokles dopytu a okrem dlhov aj chýbajú investície do výrobných technológii. Podnik v rokoch 2001 až 2008 vlastnili Holanďania, neskôr ho získali naspäť slovenskí majitelia.