Ikea pripravuje výstavbu nákupného centra v Košiciach. Zástupcovia spoločnosti a primátor Košíc František Knapík podľa agentúry SITA rokovali o spoločnom memorande prípravy investičného zámeru. Nové nákupné centrum by mohlo ležať v lokalite Ťahanovce –Magnezitárska neďaleko najväčšieho košického sídliska Ťahanovce.

Plány na výstavbu druhej slovenskej Ikey v Košiciach potvrdil nedávno pre TRENDreality.sk aj šéf Inter Ikea Centre Vladimír Bereš. Neskôr by pri nej mala vyrásť aj nákupná zóna podobne ako v Bratislave shopping centrum Avion a samostatné predajne v jeho okolí. Ikea okrem toho zvažuje podobnú investíciu aj v Žiline.

Najbližšie od Košíc má Ikea svoj obchodný dom v maďarskej Budapešti a v poľskom Krakove. Tamojšia prevádzka by teda slúžila na nákupy aj blízkym regiónom susedných štátov. Od Žiliny je najbližšia Ikea v Ostrave a Bratislave.

Ikea ide do Košíc i Žiliny

Podľa vyjadrenia hovorkyne košického magistrátu Lucie Mihokovej, obe strany vnímajú pripravované memorandum ako prejav spoločného záujmu na príprave a realizácii projektu. Cieľom je pripraviť v Košiciach prvú etapu výstavby nadregionálneho obchodného centra. „Na rokovaní sme hovorili o dekontaminácii lokality a majetkovoprávnych vzťahoch.

Pokročili sme opäť dopredu a som presvedčený, že k podpisu spoločného memoranda dôjde v krátkom čase,“ povedal primátor Košíc František Knapík. Mesto má podľa neho rovnako ako Inter Ikea Centre Group záujem dospieť k zhode.

L. Mihoková hovorí, že z pohľadu mesta patrí lokalita Ťahanovce – Magnezitárska k dlhodobo stagnujúcim častiam. Oživenie tejto 80-hektárovej lokality významne ovplyvní susedné územia i širší región. „Z hľadiska rozvoja mesta dôjde k využitiu industriálnej a kontaminovanej zóny a integrovaniu tohto územia do života mesta,“ cituje SITA F. Knapíka.

Pri stavebných prácach na príprave územia má dôjsť k jeho dekontaminácii a revitalizácii. Hovorkyňa mesta informuje, že výstavba nákupného centra má priniesť aj vybudovanie záchytného parkoviska pre Košice. Mesto ráta aj s výstavbou nástupnej stanice pre plánovanú zrekonštruovanú lanovku na Bankov.

Už vo februári sa objavila správa, že pre Ikeu chce kúpiť 50 hektárov pozemkov v mestských lesoch londýnska firma Fordington. Mestské zastupiteľstvo vtedy predaj schválilo. Zdá sa však, že mesto malo v zálohe iné riešenie. Ikea už v Košiciach koketovala s viacerými lokalitami, oblasť v Ťahanovciach je zaujímavá blízkosťou diaľnice, hypermarketu Tesco i hnedou plochou, ktorá by investora zrejme nestála veľa.

Inter Ikea Centre otvorila v Bratislave 145843>nákupné centrum Avion v apríli 2002. Po viacerých rozšíreniach ponúka spolu s obchodným domom Ikea zhruba sto tisíc štvorcových metrov predajnej plochy. Posledné rozšírenie otvorili v marci tohto roka, keď pribudli najmä reštaurácie, športové obchody a podzemné parkoviská.

Ilustračné foto - Ľudo Mazur, GaleriaSlovakia.sk