Developer Lordship kúpil hotel Kyjev a priľahlé pozemky ešte v roku 2004. Spoločnosť o dva roky na to predstavila ambiciózny projekt, ktorý počítal s búraním hotela i obchodného domu. Na jeho mieste chcela postaviť dvojicu hotelov, polyfunkčnú budovu i nový obchodný dom. Počítalo sa aj s vybudovaním štvorpodlažného podzemného parkoviska i promenády s parkom.

Správna doba

Prišla však kríza a projekt zamrzol. „Pred rokmi sme sa snažili o zmenu územného plánu, keďže sme chceli rekonštruovať celú oblasť. Bohužiaľ nám zmena územného plánu nebola povolená,“ hovorí dnes Rostislav Novák, výkonný riaditeľ Lordshipu. Podľa jeho slov sa následne chceli dohodnúť so spoločnosťou Tesco Stores, ktorá vlastní obchodný dom. K zosúladeniu plánov však nedošlo.

Medzitým hotel Kyjev v roku 2011 zavreli. „Nedokázal si zarobiť ani sám na seba. V tom čase sme nevideli svetlú budúcnosť,“ vysvetľuje R. Novák. Podľa jeho slov však nastal čas, aby projekt oživili. „Rozhodli sme sa, že nezávisle na tom, čo chce robiť Tesco, zrekonštruujeme hotel Kyjev. Nechceme už čakať ďalšie roky,“ hovorí riaditeľ.

Hotel Kyjev zrekonštruujú, pozrite sa na jeho aktuálny stav

Hotel Kyjev Zdroj: TREND Reality

„Stav nás neteší, chceme budovu rekonštruovať, aby nebola hanbou Bratislavy,“ naznačuje R. Novák. Developer sa pritom nerozhodol, na čo bude budova slúžiť. „Máme viacero variant. Jedna z nich je tá, že zachováme hotelovú funkciu. Konkrétna podoba by potom záležala od rokovaní s hotelovým operátorom,“ naznačuje R. Novák a dodáva, že určite by išlo o zariadenie vyššej strednej triedy.

V hre aj byty

Druhou možnosťou je prestavba na byty či apartmány. Výška stavby by pritom mala byť zachovaná a developer neplánuje budovu nadstavovať. „Niektoré prvky budovy by sme chceli zachovať, celkovo však stavbe budeme musieť dať novú tvár. Už len tým, že budeme musieť vymeniť okná,“ prezrádza riaditeľ.

Zmeniť by sa mala nielen budova, ale aj parkovanie. Okolo hotela by malo vzniknúť podzemné parkovisko aj nové námestie v priestore Rajskej a Cintorínskej ulice. Aktuálnu štúdiu projektu pripravuje architektonické štúdio A1. Aj keď spoločnosť už má pracovné vizualizácie, nechce ich ešte publikovať.

Hotel Kyjev zrekonštruujú, pozrite sa na jeho aktuálny stav

Pracovná verzia novej podoby námestia pri hoteli Kyjev Zdroj: TREND Reality (Reprofoto)

Investor plánuje preinvestovať niekoľko desiatok miliónov eur. Rozpočet sa bude odvíjať od toho, aká stavba bude úradmi schválená. „Začiatok stavby bude záležať od povolení, predpokladáme však, že stavať by sme mohli začať v roku 2019,“ predpokladá R. Novák.