Hlavné mesto bude mať o jeden charakteristický symbol menej. Po približne 40 rokoch fungovania sa v najbližších mesiacoch zavrie legendárny Hotel Kyjev na Kamennom námestí a podrobí sa rozsiahlej rekonštrukcii. Oficiálna webstránka už neprijíma rezervácie po 31. októbri. Za projektom prestavby celého námestia v centre Bratislavy stojí britská spoločnosť Lordship.

Developer ohlasuje nevyhnutné ukončenie činnosti. „Desaťročia fungovania hotela bez investícii sa odrazili na technickom stave budovy, exteriéru i interiéru, preto sme sa rozhodli pristúpiť k rozsiahlej komplexnej prestavbe budovy,“ hovorí Martin Pilka, riaditeľ britského developera. Podľa neho si centrum mesta zaslúži kvalitnú architektúru a služby.

Prestavba má byť súčasťou pripravovaného projektu zmeny celého Kamenného námestia. Spoločnosť sľubuje predstavenie nového projektu v budúcom roku, obchodné priestory i parkovisko majú naďalej slúžiť verejnosti. Zamestnanci hotela majú dostať ponuky na nové uplatnenie cez personálnu agentúru.

Hotel Kyjev končí

Hotel Kyjev funguje od roku 1972, odvtedy sa na ňom veľa nezmenilo. Až v posledných rokoch prebehla nová reklamná kampaň a zanedbaný hotel sa začal profilovať ako najlepší „budget“ hotel v meste. Medzi turistami najmä z radov mladých návštevníkov Bratislavy ťažil z atmosféry skanzenu socializmu. Takmer všetko zariadenie bolo ešte pôvodné.

Britská developerská spoločnosť Lordship hovorí o komplexnej prestavbe Kamenného námestia už od roku 2006. Vtedy ohlásila investíciu za približne šesť miliárd korún, plánovalo sa aj búranie hotela. Na námestí charakteristickom najmä objektom Prioru a samotným Kyjevom sa vtedy počítalo s niekoľkými alternatívami.

Hotel Kyjev končí

Developer plánoval výstavbu dvoch nových hotelov, polyfunkčnej budovy a novej budovy obchodného domu Tesco. Zo strany od Námestia SNP sa neplánoval žiadny objekt, tento smer mal priniesť vstup do komplexu a oboch peších promenád. V štvorpodlažných podzemných parkoviskách malo zaparkovať 2-tisíc áut. Bývalý primátor Andrej Ďurkovský sa však pre TRENDreality.sk vyjadril, že obrovské parkovisko mesto nechcelo povoliť z dôvodu upchania príjazdových ciest.

O fakte, že sa Lordship plánuje v najbližšej dobe pustiť do rekonštrukcie a premeny námestia svedčí aj to, že na vysokú manažérsku funkciu nedávno podľa informácií TRENDreality.sk získal jedného z manažérov konkurenčnej finančnej skupiny.

Vlastníkom hotela Kyjev je spoločnosť Hotel Kyjev, a.s. V jej predstavenstve okrem jedného Brita figurujú fyzické osoby z Českej republiky, kde Lordship pôsobí už približne 20 rokov. Stojí za projektmi Jungmannova Plaza, Pankrác House, či Obchodný dom Petrov.

Ako vyzerá hotel Kyjev zvnútra? Fotogaléria tu.

Foto - Hotel Kyjev