Bývalý liečebný dom tvorí masívna šesťpodlažná budova mierne „zohnutého“ tvaru. Dnes je z nej polozbúraná ruina, ktorá čaká na kompletnú rekonštrukciu. Podľa dokumentov predložených štátnym orgánom má vzniknúť štvorhviezdičkový hotel a vodné centrum vrátane aquaparku. Investorom je spoločnosť Tapro, s.r.o.

Kým pôvodne sa počítalo hlavne s rekonštrukciou hotela, zameranie sa má meniť. Klesne počet ubytovacích kapacít v prospech vodného centra a kúpeľov. Celkovo sa počíta s 574 lôžkami a 172 izbami v samotnom hoteli. V rámci neho sa počíta aj s konferenčnou sálou pre najviac 700 osôb či bowlingové centrum.

Hotelová časť má vzniknúť zo západného krídla budovy, aquapark a vodné centrum pristavia na jeho východnej strane. Pribudnúť má aj menšie zdravotnícke stredisko. Predkladaný zámer zvyšuje počet lôžok pre kúpeľných hostí zhruba o štvrtinu.

Hotel Helios na Štrbskom Plese získa aj aquapark

Hotel Helios - náčrt Zdroj: Tapro, s.r.o.

Nepočíta sa s druhým podzemným podlažím určeným na parkovanie, čím klesne počet garážových státí z 296 na 60. Časť áut ale bude parkovať na existujúcej ploche pred budovami, kde miesto plánovaných 106 miest vznikne 227. Podľa developera má ísť o rezervu pre najviac vyťažené dni v roku.

Hotel Helios ľahko dostupný z asfaltovej cesty smerom z centra Štrbského Plesa na lyžiarske stredisko v minulosti slúžil ako Národné klimatické centrum pre liečbu respiračných ochorení. Otvorili ho v roku 1976, neskôr ho získala skupina J&T v rámci balíka objektov spolu s liečebným domom Hviezdoslav, ktorý prestavala na päťhviezdičkový hotel Kempinski.

Ešte v roku 2008 sa hovorilo o prestavbe hotela Helios a rokovaní s budúcimi prevádzkovateľmi. V čase, keď finalizoval projekt Kempinski, chcela spoločnosť podľa slov šéfa Tatry Mountain Resorts získať skúsenosti aj z jeho prevádzky a tie potom zužitkovať v Heliose.

Vo Vysokých Tatrách v posledných rokoch zrekonštruovali viacero hotelov. Obnovou prešiel hotel Panoráma na Štrbskom Plese i Patria. Na apartmánový komplex Oliver zasa v obci prestavali bývalú budovu telekomunikácií. Väčšiu výstavbu zažíva aj Tatranská Lomnica, kde okrem iných pribudol komplex Apartmány Kukučka.

Jednou z najväčších investícií bude kompletná prestavba a dostavba historického Hotelu Lomnica, za ktorou stojí zatiaľ neznámy zahraničný investor. Autorom tohto projektu je ateliér GFI, ktorý stojí aj za prestavbou Kempinski a je projektantom nového Heliosu.