V hlavnom meste Spojeného kráľovstva  stúpa cena za výstavbu. Partner a šéf realitnej divízie slovenského investičného holdingu MiddleCap Tomáš Jurdák v rozhovore koncom októbra pre český portál Seznam Zpravy povedal, že pred piatimi rokmi bola cena za budúcu štvorcovú stopu 250 (292,24 eur) až 300 (356,64 eur) libier, v súčasnosti je to 450 libier (526,04 eur) až 500 libier (584,49 eur).

Konštatoval to v súvislosti s projektom Seal House pri London Bridge v londýnskej City, ktorý chystá spolu so skupinou PPF Group, s odhadom celkových nákladov 150 miliónov eur. 

Seal House

Seal House Druhým projektom holdingu MiddleCapu v Londýne je rekonštrukcia kancelárskej budovy zo 70. rokov. Aktuálne pracuje na finálnej podobe s architektonickým štúdiom Eric Parry.

PRAMEŇ: MiddleCap

„Trh sa posunul asi o 60 percent vyššie,“ uviedol T. Jurdák s tým, že drahšia je aj samotná výstavba. Ich pôvodné odhady boli asi 350 libier (409,14 eur) za štvorcovú stopu a najnovšie sú 420 libier (490,97 eur). Ako investori sa na ňom podieľajú na polovicu, developerská časť je vecou MiddleCapu.

Za cenami stavebných materiálov, ktoré sú po covidovom útlme vysoké, vidí T. Jurdák nezodpovedných politikov, ktorí v posledných rokoch tlačili peniaze a uplatňovali ďalšie stimuly. Inflácia, ktorá postihla stavebný trh je všeobecná. V Londýne stúpli rok po pandémii ceny nájmov o päť percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa