O tom, kto sa dostane do finálovej desiatky, rozhodlo 961 hlasov. Nie všetky však boli platné. Veľká časť hlasujúcich totiž za najškaredšiu novostavbu označila projekt Premiére na Šancovej ulici v Bratislave. Vežiak síce už dosiahol plnú výšku, stále však nie je dokončený. Aj preto sme ho museli z ankety vyradiť.

Dominuje Bratislava

Podobne sme museli postupovať aj pri stavbách, ktoré ešte neboli dokončené či skolaudované. Ako príklady uvedieme Slovenskú národnú galériu či celý projekt Tehelné pole. Časť hlasov pritom dostali aj projekty, ktoré boli dokončené už pred rokom 2010 a hlasovalo sa o nich už v našej prvej ankete. Príkladom boli komplexy Glória, Jégého alej či River Park.

Výsledná desiatka objektov tak zišla z konečného poradia očisteného o uvedené projekty. Aj keď hlasy dostali projekty z celého Slovenska, do finálovej desiatky sa dostala len jedna mimobratislavská stavba. O nevďačnú cenu sa uchádza aj SC Point v Banskej Bystrici.

Zvyšných deväť projektov sa nachádza v Bratislave. Okrem novostavieb ako Panorama Towers, Pri Mýte či Zuckermandel si pozornosť vyslúžili aj dve rekonštrukcie. Konkrétne sú medzi nominovanými hotel Park Inn Danube na dunajskom nábreží v Bratislave, ale aj rekonštrukcia čakárne na Hlavnej stanici v Bratislave. Tá sa zviditeľnila tým, že z rozpočtu železníc zobrala 825 560 eur bez DPH.

Subjektívna anketa

Špecifické postavenie v desiatke má napríklad stavba Bonaparte, ktorá má spolitizovaný podtón. Aj táto nominácia tak dokazuje, že ide o subjektívnu anketu. V hodnotení čitateľov sa totiž premietajú aj vedľajšie faktory. Nakoniec, mnohé stavby boli nominované či dokonca ocenené architektonickou obcou.

TREND Reality chce aj prostredníctvom tejto ankety vyvolať diskusiu a nastaviť developerom akési zrkadlo. Aj záujem o prvé kolo ankety ukázal, že developerské projekty sú citlivo vnímané a posudzované.  

Hlasovanie prebieha prostredníctvom nášho formulára. Jedného z hlasujúcich odmeníme štvrťročným digitálnym predplatným TRENDU. Konečného víťaza neslávnostne vyhlásime v posledný deň roka.

  • Hlasovanie je ukončené. Výsledky zverejníme 31.12.2018