Po vlaňajšom oživení dlho plánovaného komplexu Twin City prišiel teraz developer HB Reavis s konkrétnym projektom prvej výškovej dominanty pripravovanej administratívnej zóny.

Veža na rohu Mlynských nív a Karadžičovej ulice prevýši 93 metrami oproti stojacu centrálu VÚB banky (88 m). Podľa projektu predloženého na posúdenie vplyvov na životné prostredie má mať 24 podlaží.

Celkovo má priniesť vyše 34-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy a vyše tisíc štvorcových metrov priestorov pre obchod a služby. Pracovať by tu malo vyše tritisíc ľudí. V podzemí má vzniknúť trojpodlažná garáž pre 483 áut.

Budova s hliníkovým plášťom má pozostávať zo sedempodlažnej podstavy, z ktorej bude vyrastať výšková časť. Po vysunutí stožiara dosiahne až 105 metrov.

HB Reavis ukázal prvý vežiak Twin City

Twin City - juh - výšková budova na rohu Mlynských nív Zdroj: HB Reavis

Na prízemí sú naplánované obchody a služby, trojpodlažná pasáž má spájať vežiak s verejným priestorom. Zasunutý parter pri hlavných vstupoch má vytvoriť podlubie. Centrom spodnej časti bude vstupná hala vo výške štyroch podlaží.

S vjazdom do garáží výškovej budovy sa počíta priamo z Mlynských nív, ale budú prepojené aj s garážami pod ostatnými objektami Twin City s vjazdom cez Továrenskú ulicu. Celkovo tu bude 2 803 parkovacích miest.

Výstavba výškovej budovy je podľa zámeru naplánovaná od júna 2016 do konca roku 2019. Celkové odhadované náklady dosahujú takmer 46 miliónov eur.

HB Reavis ukázal prvý vežiak Twin City

Twin City - juh (3) Zdroj: HB Reavis

V čase dokončenia by sa mala zmestiť do desiatky najvyšších budov v Bratislave. Po 108-metrových dvojičkách Panorama City od J&T Real Estate, ktoré by mali byť hotové do konca budúceho roka, je to najvyššia stavba v hlavnom meste za posledných sedem rokov.

Projekt Twin City je rozdelený na dve časti. Južná leží na území Starého Mesta medzi ulicami Mlynské nivy, Košická, Chalupkova, Továrenská a Karadžičova. Okrem predstavenej výškovej budovy ju budú tvoriť štyri administratívne bloky s výškou do osem podlaží, ktoré už vlani získali územné rozhodnutie a mali by sa začať stavať ako prvé už tento rok.

„HB Reavis je pripravený začať stavať, momentálne však čakáme na nadobudnutie právoplatnosti územného rozhodnutia. Následne budeme podávať žiadosť o stavebné povolenie. Konkrétny termín začatia výstavby preto v tejto chvíli nevieme definovať,“ hovorí Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia.

HB Reavis ukázal prvý vežiak Twin City

Twin City - celé územie Zdroj: HB Reavis

Severná časť na území mestskej časti Ružinov je komplexnou prestavbou autobusovej stanice. Projekt podľa developera brzdili problémy s pozemkami. HB Reavisu sa však podarilo v decembri získať súhlas mestských poslancov na predaj budovy pohrebníctva Marianum a sceliť tak pozemky.

„Tento okamih bol pre nás rozhodujúci k tomu, aby sme začali pracovať na predprojektovej a projektovej príprave pre Twin City sever,“ vysvetľuje A. Rác. „Ak pôjde všetko podľa plánu, územné rozhodnutie očakávame v polovici roku 2015,“ dodáva.

Mesto tu ešte musí doriešiť majetkové spory a presťahovať pohrebníctvo. Termín výstavby preto zatiaľ nie je jasný.

HB Reavis vlani pohol s prípravou Twin City. Po získaní územného rozhodnutia pre južnú časť kúpil susedné pozemky s obchodným centrom Bottova. Mali by slúžiť pre dočasnú autobusovú stanicu počas výstavby novej.