K životu v historickom gréckom meste Solún patrili od rímskych čias verejné kúpele. Boli miestom regenerácie, oddychu a najmä neformálnych stretnutí. Rímske, byzantské aj turecké kúpele tu vznikali postupne už od 1. storočia. Dnes však už žiadne nefungujú.

Ich stavby zostali súčasťou mesta. Rímske vo forme archeologických nálezov, novšie byzantské a turecké hamamy sa čiastočne zachovali a slúžia ako múzeá. Posledné turecké kúpele boli zatvorené pred 32 rokmi.

Preto v rámci súťaže na obnovu nábrežného Námestia slobody (Platia Eleftherias) vyhlásenej mestom navrhlo londýnsko-solúnske štúdio Not a Number Architects (NaNA) projekt Solúnsky mokrý sen.

Návrh spočíva vo vybudovaní verejných termálnych kúpeľov 10 metrov pod námestím pokrytým sklenenými dlaždicami, píše o súťaži portál ArchDaily. Kúpeľný komplex má mať plochu štyritisíc štvorcových metrov.

Grécky mokrý sen

Projekt počíta s 10 bazénmi, vrátane plaveckého s rozmermi 40 x 8 metrov, štyroch kruhových bazénov s rôzne teplou vodou, víriviek, bazénov na hranie a vodného parku s kaskádami. Ďalšie bazény by mali slúžiť na hydroterapiu.

Bazény budú navzájom oddelené oddychovými priestormi a chodbami, ktoré vedú do súkromnejších sál so saunami a masážami. Kúpeľom dominujú obrátené oblúky, klenby a kupoly.

Pohľad z povrchu zeme na námestí Slobody cez priehľadnú dlažbu má vytvárať dojem, akoby kúpajúci sa plávali vnútri chrámu. Kúpele tak nebudú pôsobiť tradične uzavreto, ale návštevníkom dodajú pocit kúpania sa v otvorenom priestore.

Súkromnejšie priestory sú navrhnuté vnútri mohutných stĺpov. Z nich budú nad zemou vyrastať stromy, ktoré spríjemnia námestie a zároveň ochránia kúpele pred prehriatím v lete a v zime bez listov prepustia svetlo aj slnečné lúče.

Grécky mokrý sen

Vstup do kúpeľov je navrhnutý cez tri „studne“ s točitými schodmi. V strede schodísk majú premávať výťahy.

Ďalšie súťažné návrhy počítajú napríklad s lepším prepojením námestia s morom či s kombináciou oddychu, detského ihriska, zábavy a obchodu. Dnes na námestí parkujú autá pod alejami stromov. Je na ňom aj pamätník obetí holokaustu, keďže práve tu Nacisti zhromažďovali Židov pred transportom do koncentračných táborov.

Solúnska samospráva vyhlásila súťaž vo februári minulého roku so zámerom premeniť námestie na zelenú oddychovú zónu a vrátiť ju chodcom. Zároveň sa má stať bránou do prístavu. Návrhy majú priniesť „bioklimatický dizajn“. Do súťaže sa prihlásilo 131 návrhov.

Vizualizácie: Not a Number Architects