Diskusia o novom parkovacom dome v centre Bratislavy na Kollárovom námestí sa preklápa do ďalšej polohy. Investorská spoločnosť Parking House, a.s., podáva projektový zámer na posúdenie dopadov výstavby na životné prostredie s konkrétnymi údajmi. Podľa plánov sa počíta s 297 státiami.

Garáž má vyrásť len na časti územia pod zemou, kde investor počíta s piatimi podlažiami. Na nich má vzniknúť zelený park s prípravou aj pre vzrastlé stromy, nakoľko sa na väčšine strechy počíta s troj- až štvormetrovým substrátom. Výrub stromov na povrchu a ich nahradenie novými je jednou z najväčších výhrad aktivistov.

Vjazd má byť zo strany Jánskej ulice a výjazd na ulicu Kollárovo námestie. Zastavaná plocha má dosiahnuť 2 111 m2, celá parcela má vyše 7 300 štvorcov. Developer zvažuje aj vodné prvky na povrchu a predbežne počíta so štartom výstavby v budúcom roku a dokončením v 2014. Parkovisko má byť v hornej časti územia pod zväčša vybetónovaným oblúkom.

Garáže na Kollárovom majú stáť 6,5 milióna

Celkové náklady majú dosiahnuť 6,5 milióna eur, navrhovateľom výstavby je Parking House, a.s. Vo firme sa stretávajú právnici v minulosti pôsobiaci aj v spoločnostiach Ivana Kmotríka, v súčasnosti napríklad vo firme Cheneko. Táto sa zameriava na projektovú prípravu, inžiniering a dodávku technologických celkov pre chémiu, energetiku a ekológiu.

Výhrady aktivistov proti výstavbe nedávno smerovali aj na prokuratúru. Nepáči sa im údajné nerešpektovanie územného plánu a jeho regulatívov, či funkčných plôch, nesúlad so stavebným zákonom a nerešpektovanie zákona o ochrane životného prostredia. Developer v projekte vyvracia všetky tieto tvrdenia.