O novom nákupnom centre sa v krajskom meste začalo rozprávať pred vyše desiatimi rokmi. V decembri 2006 sa holandský developer Multi Development dohodol s mestom na odkúpení vtedajšieho veľkoplošného parkoviska. V centre mesta plánoval investor postaviť spoločensko-obchodné centrum, ktoré by ponúkalo 17-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Komplex s predpokladaným rozpočtom 26 miliónov eur mal privítať prvých zákazníkov už v roku 2009.

Prišla však kríza a termíny sa neustále odkladali. K posunu došlo v roku 2014, keď holandský developer priznal rokovania s majiteľom susedného obchodného domu Tesco Stores SR. „Mesto predĺžilo stavebné povolenie na tento účel projektu. V súčasnej dobe sa čaká na dohodu medzi developerom a obchodným reťazcom na spoločný postup pri realizácii,“ hovoril v lete 2014 vtedajší primátor Prešova Pavel Hagyari.

K dohode medzi oboma stranami došlo až o dva roky neskôr, keď Multi Development a Tesco podpísali dohodu o budúcom predaji obchodného domu. Vytvoril sa tak priestor pre zväčšenie projektu. Kým pôvodne mal v centre Prešova vyrásť komplex so 70 obchodnými prevádzkami, po novom ich malo byť o 50 viac. Zväčšila sa aj nákupná plocha, keď vyrástla zo 17- na 27-tisíc štvorcových metrov.

Developer predpokladal, že centrum by malo byť otvorené do konca roka 2018. Aktuálne spoločnosť získala povolenie na zbúranie Obchodného Domu Tesco Prešov. „Objekt bude úplne odstránený, vrátane základových konštrukcií. Väčšina objektu bude demontovaná,“ píše sa v rozhodnutí, ktoré už mesto schválilo.

Stavebný úrad pritom investorovi odporúča, aby stavbu odstránil v období medzi júnom a septembrom. „Momentálne je veľmi obtiažne hovoriť o akomkoľvek termíne, či už pri búraní alebo prevádzke. Nie je to totiž vecou iba našej spoločnosti, ale aj budúceho vlastníka,“ uviedla pre TREND Reality hovorkyňa spoločnosti Tesco Stores Zuzana Lošáková. Podľa jeho slov zatiaľ platia termíny, ktoré prezentovala spoločnosti Multi.

Aj keď mal projekt právoplatné stavebné povolenie, investor sa rozhodol celý proces schvaľovania začať odznova. Stavebný úrad začal v novembri minulého roka územné konanie.

Forum v Prešove dostalo povolenie, Tesco už môže zbúrať

Bývalý Prior Prešov Zdroj: Multi Development

Za projektom obchodného centra Forum stojí holandský developer Multi Development, ktorý vlastní aj obchodné centrum Forum v Poprade. Tamojší komplex otvoril koncorm roka 2015 a ponúka 22-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Podobne ako v Prešove, aj v Poprade stavbu projektu investor niekoľkokrát odkladal, keď ho získal v roku 2007.

V Prešove, ktorému doteraz ako jedinému z krajských miest chýbalo veľké moderné nákupné centrum, už prvé vyrastá. V polovici minulého roka začal so stavbou obchodného centra Eperia Shopping Mall developer J&T Real Estate. Na Sekčove ponúkne 22-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy. Rozpočet celého komplexu sa počíta na 50 miliónov eur.