Do kancelárií sa budú zamestnanci postupne vracať po celý zvyšok tohto roka. Ťahúňom sú v tomto smere hlavne menšie firmy s menej než 100 zamestnancami, ktoré by ich chceli mať fyzicky naspäť v práci. Kancelárie teda v budúcnosti nepominú. Na obľúbenosti však naberá flexibilná, inak povedané hybridná práca. Takmer 80 percent firiem s viac než 10 000 zamestnancami je naklonených tejto forme organizácie práce.

Vyplýva to z globálneho prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE medzi 130 spoločnosťami z rôznych krajín regiónu Európy, Stredného východu a Afriky (EMEA).

Bojíme sa vyjsť von
Neprehliadnite

Radšej klesnúť s platom, ako sa vrátiť do kancelárie, odkazujú zamestnanci z home office

Prieskum tiež ukázal, že vyše 80 percent malých firiem už otvorilo všetky pobočky. Pre porovnanie, pri veľkých firmách nad 10 000 zamestnancov pracoviská sprístupnila len jedna tretina z nich.

Rozdiely v odvetviach

Rozdiely spoločnosť badá aj v rámci jednotlivých odvetví. „Viac ako 70 % spoločností z oblasti biotechnológií (napríklad farmácia, mikrobiológia, virológia, genetika, biochémia a podobne) sprístupnilo svoje pracoviská úplne. Dôvod je jednoduchý: v týchto odvetviach je vykonávanie práce z domu náročné, ak nie nemožné pre špecifické podmienky,“ komentovala spoločnosť.

Avšak spoločnosti pôsobiace v iných odvetviach sa s úplným návratom ľudí do kancelárií neponáhľajú. Napríklad v bankovníctve tak urobilo 57 % firiem a iba 46 % firiem zo sektora technológií, médií a telekomunikácií (TMT).

Upravené priestory v Tatra banke.
Neprehliadnite

Banky finišujú s hybridnými priestormi. Telefónne búdky a 80-percentný strop na home office

„Návrat do kancelárií má svoje limity. Ukazuje sa ale, že firmy vynakladajú značné úsilie na to, aby mohli svoje kancelárske priestory znova sprístupniť. Väčšina plánuje opätovne zaľudniť kancelárie už v druhej polovici tohto roka,“ komentoval Richard Holberton zo spoločnosti.

Doplnil, že príchod zamestnancov do kancelárií však sprevádzajú opatrenia, napríklad nosenie rúšok a respirátorov, vizuálne pomôcky pre dodržiavania odstupu, obmedzenie návštev či rekonfigurácie dispozície kancelárie.

Kancelária hrá kľúčovú rolu

Väčšina firiem (60 percent) sa prikláňa k nejakej forme zmiešaného pracovného štýlu, pričom to prevláda pri veľkých spoločnostiach. Naopak, menšie firmy by chceli mať väčšinu svojich zamestnancov na plný úväzok v kancelárii. „Hybridný model práce preferuje 60 percent firiem pôsobiacich v bankovom a finančnom sektore, rovnako je to aj v odvetví TMT. Zo zrejmých dôvodov je hybridnej práci naklonených len 50 percent firiem z oblasti biotechnológií,“ spresnil Holberton.

Amazon sa časom z kníhkupectva rozšíril na všetky druhy tovarov a služieb, až sa stal najväčším internetovým obchodom na svete. Zaujímavé je, že Jeff Bezos zainvestoval v roku 1998 aj do Google. Pôvodne vložených 250-tisíc dolárov do akcií malo v roku 2017 hodnotu až 3,1-miliardy.
Neprehliadnite

Zamestnanci spoločnosti Google, ktorí pracujú z domu, môžu prísť o časť peňazí

Kancelárie budú podľa spoločnosti aj naďalej zohrávať kľúčovú úlohu a takmer 80 percent spoločností očakáva, že zamestnanci budú prácu vykonávať zväčša práve vo svojich kanceláriách, prípadne v rovnakom pomere z domu a kancelárie. Len zhruba 15 percent firiem plánuje úplný prechod na prácu na diaľku.

Tretina opýtaných spoločností zároveň očakáva, že v najbližších troch rokoch svoje priestory rozšíri. Medzi najväčších optimistov patria telekomunikačné spoločnosti. Až 60 percent z nich totiž plánuje rozširovať svoje kancelárske priestory. V segmente bankovníctva a financií plánuje z pohľadu pracovných priestorov expandovať takmer 30 percent firiem. Čo je potešiteľné, až 40 percent opýtaných spoločností zmeny neočakáva.