„Investor má všetky súhlasné stanoviská, projekt pre územné konanie, environmentálnu štúdiu, všetko je schválené, takže sme oznámili začatie územného konania na umiestnenie stavieb v tom území a keď sa skončí, môže sa začať stavebné konanie," potvrdzuje Pavel Škodler, starosta mestskej časti Jarovce.

Starosta odhaduje, že proces až do vydania platného územného rozhodnutia môže trvať šesť mesiacov, nakoľko treba rátať aj s odvolacími konaniami. Už po predstavení projektu spísali občania mestskej časti hromadnú pripomienku, obávali sa najmä zaťaženia ulíc Jaroviec kamiónmi.

Podľa starostu sa investor zaviazal vybudovať obchvat mestskej časti. O detailoch sa má hovoriť na plánovanom stretnutí mesta, mestskej časti a producenta Mareka Veselického, ktorý je za spoločnosťou Solid Enterprise. Tri strany podpísali vlani memorandum o spolupráci.

Redakcii TREND Reality sa s M. Veselickým nepodarilo spojiť. V minulosti hovoril o zahraničných investoroch z IT a filmového priemyslu, avizoval dokonca nakrúcanie konkrétnych filmov a seriálov už v roku 2016. Detaily o partneroch a financovaní projektu nikdy nezverejnil.

Filmové štúdiá pri Bratislave čakajú na prvé povolenia

Film Park Jarovce Zdroj: Solid Enterprise Group

Detaily nepozná ani P. Škodler, ktorý s producentom o projekte pravidelne komunikuje. Naposledy sa stretli pred dvomi týždňami. Vybudovanie filmového štúdia považuje za reálne. „Aj územné konanie stojí peniaze. Ak sa do toho púšťa, asi vie, čo robí,“ myslí si starosta.

Projekt filmového parku v mestskej časti starosta podporuje. „Všetci s tým súhlasia, pre mesto to bude bonus, keď sa to podarí vybudovať, bude to niečo, čo nemá v Európe obdobu,“ zhodnotil P. Škodler.

Filmové štúdiá pri Bratislave čakajú na prvé povolenia

Film Park Jarovce Zdroj: Solid Enterprise

M. Veselický je známy ako producent filmu Rozhovor s nepriateľom, bol aj koproducentom českej komédie Doktor od Jezera hrochů a viacerých televíznych relácií. Pri projekte fantasy filmu Poslední z Aporveru, kde bol slovenským koproducentom, sa dostal do sporu s českým producentom, ktorý ho obvinil z ukradnutia prostriedkov. Vrátenie nevyužitej dotácie na tento film od neho požadoval aj Audiovizuálny fond.

Výstavba Film Parku Jarovce, ktorého celková plocha predstavuje podľa projektovej štúdie 27,6 hektára, je rozdelená na tri etapy. V prvej má vzniknúť technologické centrum pre filmovú a televíznu produkciu, v druhej je naplánované rozšírenie technologického centra filmových štúdií, školiace centrum, plochy na filmovanie exteriérových scén a ubytovanie pre účinkujúcich a produkciu.

Filmové štúdiá pri Bratislave čakajú na prvé povolenia

Film Park Jarovce - situácia Zdroj: Solid Enterprise

V tretej etape je v pláne vybudovanie parku, námestia a exteriérového bazénu s pieskovými plážami. Po dobudovaní Film Park ráta s 320 internými zamestnancami.