Z projektov odmenených v tohtoročnom WAF priniesla Svetová architektúra články o nákupných centrách Victoria Gate v Leedsi a Tokyo Plaza Ginza a o múzeu Zeitz MOCAA v Kapskom Meste.
Skulptúrne stvárnená EY Centre je inteligentnou budovou. Svetoznáma firma Arup, ktorá sa podieľala na tomto projekte od Francis-Jones Morehen Thorp (fjmt), ho všeobecne považuje za jednu z najvyspelejších austrálskych budov, a to tak z hľadiska technológie, ako aj ekológie.
EY Centre Zdroj: Mark Merton
EY Centre Zdroj: Rodrigo Vargas
Unikátna je predovšetkým kinetickou drevenou fasádou, ktorá sa teplými zlatými tónmi vyníma v panoráme metropoly (pozrite si video). Dvojplášťovým systémom s jednou vonkajšou sklenou vrstvou, vnútorným priestorom s drevenými žalúziami a dvojitým vnútorným zasklením dosahuje o tretinu lepšie tepelnoizolačné hodnoty ako štandardné fasády tohto typu.
EY Centre Zdroj: Sandor Dusz
Vnútorný fasádový priestor je tu po prvý raz v Austrálii hermeticky uzavretý. Štandardné fasády tohto typu, ktorých vynikajúcim príkladom je riešenie v niekoľko sto metrov vzdialenej 1 Bligh Street, sú, naopak, zvonka ventilované.
Mechanicky „natlakovaný“ priestor v EY Centre, kam nepreniká prach a bolo ho možné oproti klasickému typu niekoľkonásobne zúžiť, a to len na stopäťdesiat milimetrov, nezanedbateľne zvýšil prenajímateľnú plochu.
EY Centre Zdroj: Brett Boardman
EY Centre Zdroj: Brett Boardman
Významné je aj to, že automatické protislnečné clony –, ktoré sú súčasťou systému inteligentnej budovy a zároveň sú elektronicky korigovateľné užívateľmi –, ležia za termálnou hranicou. Redukuje to oslňovanie aj prienik nežiaduceho tepla (pozrite si video).
Na fasádu použili accoyu, modifikované prírodné drevo. Vyrába sa acetyláciou čilskej a novozélandskej Borovice paprsčitej, ktorou sa radikálne zvyšuje jeho pôvodná trvanlivosť.
EY Centre Zdroj: Brett Boardman
Veža s 37 podlažiami má desaťposchodové pódium, ktorého línia najprv kopíruje uličnú čiaru, potom sa popri žulových schodoch jemne stáča ku krídlu. Vedú k vonkajšiemu sedeniu kaviarne, čiastočne prikrytému efektným presahom zaobleného nárožia krídla podopretého piliermi v tvare písmena X.
EY Centre Zdroj: areth Hayman
Rezultátom nepravidelnej a, ako zdôraznil vedúci architekt fjmt Richard Francis-Jones, z viacerých hľadísk problematickej parcely, je pôdorys veže z dvoch spojených, čiastočne zaoblených hranolov. Obrátené sú k najatraktívnejším miestam, na sever k mostu Harbour Bridge a na západ k Darlingovmu prístavu (Darling Harbour).
EY Centre Zdroj: John Gollings
Potreba čo najviac rozšíriť prenajímateľnú plochu viedla k posunutiu jadra medzi krídlami až na severozápadný okraj. Zvláštnosťou jadra je, že ho budovali z kameňa vyťaženého pri hĺbení základov.
I keď v budove sídli jeden z dvoch majiteľov, Mirvac, ktorý obsadil zhruba jej šestinu, kde má vlastné átrium, nepomenovali ju podľa neho, ale podľa iniciálky najväčšieho nájomcu, britskej poradenskej spoločnosti Ernst & Young.
EY Centre Zdroj: Brett Boardman
Spolumajiteľom je veľká investičná a poisťovacia spoločnosť AMP Capital s významnou aktivitou v štyroch svetadieloch, ktorá o päťsto metrov ďalej začne na budúci rok ambicióznu adaptáciu mrakodrapu postaveného pred vyše štyridsiatimi rokmi.
Markantným interiérovým aj exteriérovým akcentom je strieška z lepenky na stavbu lodí presahujúca zo vstupnej haly päť metrov do priestoru pred budovou. Naznačuje lesík na brehu Sydneyskej zátoky, ktorej línia kedysi, ako to zaznamenali zdroje z konca osemnásteho storočia, viedla územím, kde leží hala. Líniu znázornili projektanti tenkým mosadzným pásikom.
EY Centre Zdroj: Gerard Lighting
EY Centre získala ako prvá austrálska budova najvyššiu certifikáciu GOLD WELL inštitútu International WELL Building sídliaceho v New Yorku. Jej kritériom je nielen kvalita vzduchu, vody, svetelných podmienok, ale aj úroveň stravovania, fitnes a pohodlia.