Koncom marca by mali otvoriť jeden z najväčších realitných projektov na Slovensku. Polyfunkčná štvrť Eurovea na ľavom brehu Dunaja v Bratislave medzi Starým mostom a Mostom Apollo pred nejakým časom spustila reklamnú kampaň, ohlasujúcu štart nového života komplexu 26. marca.
Riaditeľka pre vzťahy s verejnosťou írskej developerskej spoločnosti Ballymore Patrícia Hradilová odmieta prezradiť, ktorých častí projektu sa bude otvorenie týkať. Portál TRENDreality.sk však predpokladá, že to bude najmä trojpodlažné nákupné centrum Pribina Galleria so 60-tisíc štvorcovými metrami a 150 obchodmi.
Svojou architektúrou so sklenou strechou a rozsiahlymi obchodmi s módou prominentných značiek by sa malo stať jedným z najvyhľadávanejších na Slovensku. Vďaka polohe na okraji bratislavského Starého Mesta má ambície stať sa predĺžením pešej zóny hlavného mesta. To si však vyžaduje upokojenie dopravy na Šafárikovom námestí, ktoré sa zatiaľ neplánuje.
Pribina Galleria získala nájomníkov z radov lídrov slovenského trhu ako napríklad Marks&Spencer a Peek&Cloppenburg, obaja si v nej otvoria veľkoformátové obchody na 4 000 štvorcových metroch. Ďalšími známymi menami sú H&M, Mango, S.Oliver, Next či Nike, z firiem ktoré doteraz na Slovensku nepôsobili zatiaľ zverejnili len britský Debenhams.
P. Hradilová uvádza, že prenajatých je zatiaľ viac ako 90 percent obchodných priestorov, miesto teda pravdepodobne ostáva už len pre menších nájomníkov. Centrum by podľa developera mali ročne navštíviť zhruba dva milióny ľudí. Jeho súčasťou je aj multikino s ôsmimi sálami a trojdimenzionálne kino Imax, ktoré sa tak do Bratislavy vracia po niekoľkých rokoch po odchode z nákupného centra Avion.
Ako prvú budovu Eurovey však majú otvoriť hotel Sheraton už koncom februára. Päťhviezdičkový ubytovací komplex s vyše dvesto izbami, bazénom a wellness časťou sa nachádza neďaleko nového námestia pred Národným divadlom. Celkovo má mať Eurovea 30 reštaurácií a kaviarní a spolu s nákupným centrom by mali sprístupniť aj dva hektáre záhrad a parkov na brehu Dunaja, vyhliadkové pontóny a promenádu so zrekonštruovanou pamiatkou Sklad číslo 7.
Menej ako v prenajímaní nákupných plôch sa developerovi darí s kancelárskymi budovami. P. Hradilová hovorí, že väčšia časť z 24-tisíc m2 je v štádiu rokovaní, prieskumy TREND Analyses z konca minulého roka hovoria iba o 5-percentnej zazmluvnenosti administratívnej časti. Ceny za prenájom sa medzičasom výrazne znížili na úroveň bežnú v širšom centre Bratislavy.
Podobne je to aj s predajom bytov, developer uvádza 60 percent predaných z 235 bytov. Bol by to mierny nárast oproti jeseni minulého roka, keď to bola iba polovica. Vtedy Ballymore spustil predaj holobytov za znížené ceny. Podľa P. Hradilovej sa odvtedy nemenili.
Skolaudované byty s plánovaným odovzdávaním na jar tohto roka sa ponúkajú od 200-tisíc eur za 2-izbový byt, 4-izbový byt stojí najmenej 490-tisíc eur s DPH. Sú vybavené vchodovými dverami, rozvodmi a vnútornými omietkami. Približne 90 percent bytov kúpili podľa Ballymoru slovenskí klienti.
Eurovea sa začala stavať v roku 2006 s plánovaným dokončením na prelome rokov 2008 a 2009. Rozpočet komplexu sa postupne zvýšil z 250 na približne 350 miliónov eur, úverovým partnerom sú ČSOB a ňou vedené konzorcium bánk. Druhá etapa projektu má zaplniť územie ďalej po most Apollo a plánujú sa v nej najmä kancelárske výškové budovy.
Foto - Peter Kremský