V osemdielnom seriáli prinášame návod ako vybrať efektívny administratívny priestor zodpovedajúci potrebám a predstavám vašej spoločnosti. V piatej časti naznačíme aktuálne trendy v dizajne kancelárskych priestorov. Poradíme so štandardmi pre parkovacie priestory.
Efektívny kancelársky priestor by mal zamestnancov motivovať a ponúknuť im príjemné prostredie pre ich prácu. Návrh interiéru by mal odzrkadľovať individuálne požiadavky nájomníka. Firme s mladými ľuďmi je bližšie dynamické kancelárske prostredie. Právnické kancelárie na druhej strane vyžadujú konzervatívnosť.
Štruktúrovane interiéru do pracovných zón umožňuje vykonávať rôzne druhy pracovných úloh. Iné prostredie je vhodné pre koncentrovanú činnosť, iné zas pre tímovú prácu. Vďaka moderným technológiám prestáva byť práca viazaná na stôl. Kreatívnu prácu podporuje podnetné prostredie v zóne s oddychovým sedením, ktoré pripomína klub či kaviareň. Efektívny pracovný priestor možno dosiahnuť citlivým členením, nie separáciou ľudí do malých samostatných pracovných buniek.
Práca za stolom
Pracovné miesto musí disponovať stolom, stoličkou a odkladacími možnosťami. Tradičné kancelárske usporiadanie v tvare T, pri ktorom si pracovníci sedia tvárou v tvár síce zjednodušuje vzájomnú komunikáciu, na druhej strane sa osoby za stolom môžu rušiť. „Čoraz viac sa uplatňuje sedenie pracovníkov chrbtom k sebe. Toto sedenie je vhodné pre koncentrovanú prácu, nakoľko sú pracovníci od seba ďalej a menej sa rušia. Psychologickú potrebu chránenia chrbta možno vyriešiť napr. správnym umiestnením odkladacích priestorov,“ radí Ing. arch. Roman Talaš z ateliéru Siebert + Talaš, spol. s r. o.
Do kancelárií čoraz viac preniká ľahkosť a priestrannosť. Ťažkopádne rohové pracoviská sú na ústupe, nahrádzajú ich subtílne rovné stoly s kovovými podnožami, ktoré by mali byť výškovo nastaviteľné v rozpätí 68 až 76 cm. Správne ergonomické sedenie má priamy vplyv na zdravie pracovníkov. Kancelárska stolička musí byť výškovo nastaviteľná s tvarovaným operadlom a opierkami na ruky.
Trendom v zariaďovaní sú variabilné nábytkové systémy a mobilný nábytok. Žiadané sú vďaka ich maximálnej flexibilite. Moderné technológie znižujú objem papierových dokumentov pre archiváciu, vďaka čomu je celkový dizajn vzdušnejší. Odľahčeniu interiéru pomáhajú aj skrinky na vysokých nožičkách. Úložné priestory plnia tiež funkciu optického rozdeľovača priestoru.
Farby a materiály
V administratívnom priestore môže mať výrazný estetický účinok nielen farba, ale aj použité materiály. Klasikou sú laminované drevotrieskové dosky v dekoroch dreva. Čoraz viac sa rozmáha dyhovaný nábytok. Oživiť priestor dokážu farebné akcenty na paneloch skríň alebo na plochách dvierok. Veľmi efektné sú plochy s vysokým leskom. Z materiálov, ktoré dotvárajú štýlové pracovné prostredie sa uplatňujú kovy, ako napríklad hliník, sklo či koža.
Pri farebnom riešení sa odporúča striedmy prístup. „Kancelária by mala byť miestom pre koncentrovanú činnosť. Príliš veľké množstvo farieb na rôznych plochách môže na pracovníkov pôsobiť rušivo. Netreba tiež zabúdať, že farba na stenách môže priestor opticky formovať,“ vysvetľuje R. Talaš. Pre osvieženie strohej kancelárie a pre harmonické prepojenie jednotlivých zón stačí vhodne skombinovať prevládajúci základný odtieň s jednou výraznou farbou.
Parkovanie v budove
Aj keď parkovanie nie je súčasťou interiéru kancelárie, často býva kritickým bodom pri hľadaní kancelárskeho priestoru. Dimenzovanie parkoviska závisí najmä od geologických možností a veľkosti stavebného pozemku. Problematické sú najmä stavby v centre mesta, v ktorých však tento nedostatok kompenzuje dostupnosť mestskej hromadnej dopravy. Minimálny počet parkovacích miest na počet prenajatých m2 (tzv. parking ratio) v administratívnej budove by mal byť nasledovný: pre centrum mesta ide o 1:150; pre užšie centrum 1:75 a širšie centrum 1:50.
Minimálna veľkosť kolmého parkovacieho miesta je 2,4 x 5,3 m. Svetlá výška pre parkovisko autá by nemala byť menej ako 2 m. V prípade parkovacích státí pre obslužné vozidlá, by mala byť svetlá výška aspoň 3 m. Šírka prístupovej rampy musí byť minimálne 5,1 m, pokiaľ je dvojsmerná. Keď je jednosmerná mala by byť široká 2,5 metra, doporučené sú však vyššie hodnoty.
Kryté alebo vonkajšie parkovisko musí byť vždy strážené. Kryté parkovisko musí byť zabezpečené aj systémom protipožiarneho zabezpečenia. Vhodné je umiestniť aj stojiská pre bicykle a motocykle. Zabúdať nemožno ani na parkovanie pre návštevníkov.
Efektívna kancelária na TRENDreality.sk každú stredu v spolupráci so spoločnosťou Colliers International. Prečítajte si celý seriál.