Hotel Burdž al-Arab v tvare plachetnice postavili na umelom ostrove len niečo viac ako sto metrov od pláže dubajskej štvrte Jumeirah (Nádherná). Šestnásť kilometrov na sever leží ďalšia legendárna stavba Burdž Chálifa – najvyššia na svete.

Projekt 56-poschodovej budovy plachetnice, ktorý vytvoril Tom Wright z britského ateliéru WS Atkins, začali realizovať roku 1994, oficiálne ju otvorili na konci roku 1999. Mamutia firma WS Atkins s ročným obratom vyše 1,78 mld. eur postavila v Dubaji  o. i. ďalšie veže: The Address (306 m 2008) a Almas Tower (363 m, 2009).

„Stožiar plachty“ vyčnieva  60 metrov nad budovu so špičkou vo výške 321 metrov. Projektant sa inšpiroval konkrétnym typom menšieho arabského plavidla pre maximálne 30-člennú posádku s jednou alebo viacerými trojuholníkovými, takzvanými latinskými plachtami. Morský motív má aj necelý kilometer vzdialený veľký hotel s takmer 600 izbami Jumeirah Beach Hotel (1997), ktorý WS Atkins navrhla v tvare vlny.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

 V čase otvorenia bol Burdž al-Arab suverénne najvyšším hotelom na svete. V rovnakom suverénnom postavení voči nemu je dnešná svetová jednotka Abraj Al Bait Hotel Tower (601, 95 poschodí ) v sedemvežovom komplexe v Mekke, ktorý zakrátko otvoria.

Ostrov má podobný trojuholníkový tvar ako budova Burdž al-Arab, len má zaoblené rohy, nie zrezané. Vystupuje len sedem a pol metra nad hladinu, aby sa zdalo, že sa budova vynára z mora. Aby príboj nepoškodzoval základy, Wright navrhol spevniť brehy dutými kockovými betónovými dielcami, v ktorých sa voda prelieva a stráca silu.  

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

Budova má vonkajšiu oceľovú nosnú a stužujúcu konštrukciu, takzvaný exoskelet. Aj jeho najväčšie súčasti – 85-metrové a 180-tonové – prevážali celé v špeciálnych nákladných autách a dvíhali unikátnym zariadením dovezeným zo Singapuru. Výkyvy tlmia zariadenia TMD vložené na 11 kritických miestach exoskeletu, kde pri nadmerných otrasoch začne kmitať závažie.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

Budúci emir, šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktoum si želal, aby objekt mal visutú reštauráciu s dokonalým výhľadom. WS Atkins ju skonštruovali v tvare tubusu s eliptickým prierezom so zasklenou prednou a bočnou stranou. Vystupuje 27 metrov do priestoru vo výške 200 metrov, podpretá  desiatimi oceľových konzolami, ktoré lúčovito vychádzajú z dvoch bodov.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc
Zdroj: gerryoleary.com

V priestrannej reštaurácii pre 120 osôb Al Muntaha (Najvyššia) dlhej sedemdesiat metrov ponúkajú európsku kuchyňu. Premávajú do nej dva  výťahy rýchlosťou 6 metrov za sekundu.

Trocha vyššie vyčnieva 340-tonový helipad, kde môžu pristáť až sedem a pol tonové stroje.

Burdž al-Arab je dnes štvrtým najvyšším hotelom, no dosiaľ si zachoval primát najvyššieho átria (182 m). Jednu z jeho strán tvorí dvojitý plášť zo sklených vlákien s teflónovým povrchom, na ktorom sa nezachytávajú nečistoty. Preniká cezeň  svetlo do átria. Cez deň  je plášť oslnivo biely, v noci slúži ako projekčné plátno.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

Hostí vítajú prúdy vody a ohňové gule Eliptickej fontány, odrážajúce sa na priečelí. Do átria vedú eskalátory, medzi ktorými steká po sklených stupňoch vodopád. V trojuholníkovom átriu Sahn Eddar so zlatými stĺpmi vystrekuje z fontány každú polhodinu 42-metrový gejzír.

Sú to diela kalifornskej firmy Wet Design, ktorá vytvorila v Dubaji  päť ďalších fontán, predovšetkým 275 metrov dlhú Dubai Fountain (2009) na jazere pri Burdž Chálifa, ktorá strieka do výšky 150 metrov.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

Khuan Chew, šéfka KCA International s centrálou v Londýne, sa v Dubaji inšpirovala motívmi nomádskych interiérov. Popri bohatej farebnosti uplatnila jedenásť odtieňov bielej. Steny a podlahy navrhla obložiť tridsiatimi druhmi vzácnych brazílskych a talianskych mramorov, medzi ktorými je aj statuario, a pre hotel sú typické aj zlátené plochy.

Popri reštaurácii Al Muntaha je z ôsmich zariadení najznámejšia azda Al Mahara (Lastúra ustrice), osvetlená akváriom s objemom 35 tis kubických metrov. K známym priestorom patrí tanečná sála Al Falak (Úsvit) so zlatou kupolou s lustrom od Swarovského inšpirovaná viedenskou operou.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

Budova stála 650 mil. dolárov, patrí do Jumeirah Group. Jej vlastníkom je dubajská vláda a najnovším prírastkom reťazca je hotel vo Frankfurte, otvorený na konci septembra.

V Burdž al-Arab je 202 duplexov s rozlohou od 170 po 780 štvorcových metrov a hovorí sa o sedemhviezdičkovom štandarde. O každú izbu sa stará 8-členný personál. Vrcholom ponuky sú dva apartmány Royal Suite. Najnovšie zdroje uvádzajú cenu za nocľah od vyše 13-tisíc do takmer 13 800 eur.

Dubajská plachetnica – noc za 13-tisíc

Hviezdy minulosti - každú stredu hviezdna stavba. Prečítajte si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Foto - Jumeirah International LLC