Spoločnosť Living Park, predtým vystupujúca pod názvom Euro City Park, aktuálne predložila zmenený projekt štátnym orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Dostavbu chce začať v máji budúceho roku a dokončiť ju v novembri 2018.

Komplex s novým názvom Promenáda Living Park má pozostávať z troch častí. Dvojpodlažné obchodné centrum má navrhnutú prenajímateľnú plochu 23-tisíc štvorcových metrov. V troch samostatných štvorpodlažných pavlačových domoch má vzniknúť 90 bytov.

Tretiu časť tvorí parkovací dom, ktorý má v dvoch variantoch projektu kapacitu 318 alebo 398 parkovacích miest. V podzemnej garáži sa počíta s ďalšími 610 státiami.

„Celá dvojpodlažná hmota skeletu je upravená tak, aby z hľadiska vnímania z nábrežia bola rozčlenená na menšie celky s pravidelným rytmom. Toto delenie a sledovanie línie rieky Nitra vytvára novú nábrežnú promenádu s aktívnym parterom, do ktorého budú orientované najmä reštaurácie, kaviarne, vstupy do obchodného centra a bytových domov, plochy pre relax, oddych, outdoor fitness, detské ihrisko a podobne,“ opisuje zámer urbanistické riešenie.

Dopravné napojenie je navrhnuté cez okružnú križovatku Napervillská – Nábrežie mládeže, kde bude potrebné dobudovať pravé odbočenie v smere od Zobora. Vjazd do podzemných garáží bude z rozšírenej komunikácie medzi areálom bývalého minigolfu v Brezovom háji a komplexom.

Dostavba City Parku Nitra: obchody, 90 bytov a parkovací dom

City Park Nitra - pôvodná vizualizácia Zdroj: Euro City Park

Rozostavaný betónový skelet City Parku stojí na brehu rieky Nitry pri Brezovom háji už deväť rokov. Výstavba sa začala v roku 2007, termín dokončenia bol jeseň 2008. V centre s prenajímateľnou plochou 27-tisíc štvorcových metrov boli ohlásení aj konkrétni nájomcovia, obsadených malo byť v čase začiatku prác 60 percent plochy.

Investor práce, na ktoré už vynaložil 12 miliónov eur, prerušil v roku 2008 pre právne spory o pozemky a spochybnenie stavebného povolenia. Neskôr zas nevedel nájsť finančného partnera. Pozemky vlastní cirkev, investor ich má prenajaté.

Partnera na dostavbu centra firma našla tento rok. Následne zmenila pôvodný projekt, vypustila z neho hotelovú a kancelársku časť. Mestu prezentovala architektonickú štúdiu a požiadala o predĺženie stavebného povolenia.

Living Park chce požiadať banky o úver na financovanie výstavby. Celkové náklady na komplex majú dosiahnuť 50 miliónov eur, vrátane už preinvestovaných peňazí.