Dopyt po priemyselných a logistických priestoroch na Slovensku sa aktuálne zastavil na úrovni 75-tisíc metrov štvorcových. Po slabšom treťom kvartáli by však mohol nasledovať silnejší posledný štvrťrok 2020. Očakávajú to odborníci zo spoločnosti CBRE, ktorá sa venuje predaju a prenájmu nehnuteľností.

Časť priemyselných a logistických priestorov je u nás aj napriek koronakríze vo výstavbe. V súčasnosti prebieha realizácia troch projektov s celkovou prenajímateľnou plochou s rozlohou 143 560 metrov štvorcových. Úroveň pred-prenájmov je v nich pritom 50-percentná.

Jungheinrich
Neprehliadnite

Priemysel a logistika sú opäť v hľadáčiku investorov. Stredoeurópskemu regiónu to hrá do kariet

Vplyvom dodania špekulatívnych projektov na trh sa celková miera neobsadenosti priemyselných a logistických nehnuteľností na Slovensku zvyšuje. Ku koncu tretieho kvartálu 2020 dosiahla úroveň 9,05 percenta. Miera neobsadenosti priestorov situovaných v Bratislave a blízkom okolí do 30 km narástla na 7,57 percenta.

Odložené rozhodnutia

Celková zásoba priemyselných a logistických priestorov na prenájom v štandarde A u nás dosiahla treťom kvartáli tohto roka úroveň 2,87 milióna metrov štvorcových. Takmer polovica z toho je situovaná vo vzdialenosti do 30 km od Bratislavy.

Objem prenajatej plochy sa však v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku znížil. Hlavným dôvodom sú nielen odložené rozhodnutia nájomníkov, ale aj zvýšený podiel transakcií v rámci skladov triedy B.

Prenájmy držalo najmä odvetvie maloobchodu, a to s podielom vo výške 38 percent z celkovej aktivity. Druhou najväčšou kategóriou boli poskytovatelia komplexných logistických služieb (3PL provideri). Najviac prenájmov bolo realizovaných v Bratislave a jej blízkom okolí do 30 km. Ďalšou dominantnou lokalitou boli Košice.

Nové trendy stabilizujú firmy počas koronakrízy
Neprehliadnite

Nové trendy dokážu stabilizovať firmy aj počas koronakrízy

Výnos zostáva stabilný

Požadovaný výnos (yield) v rámci priemyselných a logistických priestorov zostáva aj napriek aktuálnej situácii stabilný, a to na úrovni 6,25 percenta. „Sektor priemyselných a logistických nehnuteľností v rámci celej Európy aj USA zažíva v tejto dobe neistoty pomerne silný boom,“ uviedol Michal Cerulík, riaditeľ oddelenia prenájmu priemyselných a logistických nehnuteľností, CBRE Slovensko.

Rast tohto sektoru je podľa neho ovplyvnený hlavne dopytom zo strany nájomcov, záujmom developerov o nákup pozemkov a výstavbu nových priestorov na prenájom, ako aj záujmom investorov o kúpu projektov generujúcich stabilný cash flow.