Ak by sme sa pozreli na investičnú mapu cestovného ruchu, Donovaly by v nej výrazne nesvietili. Stredisko na strednom Slovensku v tomto meradle za Vysokými a Nízkymi Tatrami posledné roky zaostáva. Zmeniť to má nový projekt, ktorý v lokalite rozbieha spoločnosť Donovalley.

S rozpočtom 40 miliónov eur plánujú výrazne modernizovať stredisko. Ústredným lákadlom má byť celoročná lyžiarska hala. „Ide o unikátny projekt zážitkového cestovného ruchu, ktorý vo svojom rozsahu a rozmanitosti aktuálne nemá v Európe obdobu. Najväčším, ale zďaleka nie jediným lákadlom projektu je lyžiarska hala, kde budete môcť celoročne lyžovať,“ vysvetľuje pre TREND Reality projektový manažér Donovalley Igor Obšajsník.

Aj keď je informácia o lyžiarskej hale nová, investor na nej pracuje dlhodobo. Dokonca už našiel aj  partnerskú spoločnosť. „Projekt je už viac ako dva roky pripravovaný v spolupráci s holandskou spoločnosťou SnowWorld, ktorá už viac ako 20 rokov prevádzkuje kryté lyžiarske strediská,“ prezrádza I. Obšajsník.

Inšpiráciu hľadal investor v Európe, kde aktuálne funguje niečo vyše 20 podobných projektov. Na Donovaloch chcú pritom cieliť okrem domácich lyžiarov aj na maďarských a poľských turistov, pre ktorých sú Donovaly ľahko dostupné.

Projekt sa má rozprestierať na ploche 65-tisíc štvorcových metrov. Pozemky už investor má, obec už začala proces zmeny územného plánu. „Projekt určite vítame, pomôže rozvoju Donovál. Proces schvaľovania však ešte musí prejsť dlhú cestu,“ myslí si starosta Donovál Miroslav Daňo.

V Donovaloch pripravujú prvú lyžiarsku halu v strednej Európe

Vizualizácia lyžiarskej haly na Donovaloch Zdroj: Donovalley

Spoločnosť Donovalley je na Donovaloch známa. Investor už začal s výstavbou prvej fázy projektu, keď na trh ponúkol 33 chalúp. Na stránke sa rezort chváli tým, že pozemky využil aj hokejista Richard Zedník. „Miesto na chalupu sme si vybrali v rámci projektu Donovalley resort pre okamžitú možnosť výstavby a všetky dostupné siete, dobrú lokalitu a služby v stredisku,“ píše dnes už hokejový tréner R. Zedník.

Práve druhá fáza projektu má priniesť aj spomínanú lyžiarsku halu. Okrem nej aj športoviská, ubytovacie zariadenie či wellness služby. „Súčasťou projektu bude aj prvé tréningové centrum na Slovensku pre profesionálne hokejové kluby so všetkými potrebnými súčasťami prípravy, ktoré si tento šport vyžaduje na jednom mieste,“ konštatuje zástupca investora.

Projekt chcú financovať z vlastných zdrojov a úverov.  „Výška investície takmer 40 miliónov eur a viac ako 120 trvalých pracovaných miest bude výraznou vzpruhou pre celý región,“ vyčísľuje projektový manažér.

V Donovaloch pripravujú prvú lyžiarsku halu v strednej Európe

Vizualizácia chatovej časti Donovalley Zdroj: Donovalley, s.r.o.

Terajšie odhady hovoria, že novú atrakciu by mohlo navštíviť až 200-tisíc návštevníkov ročne. Podľa investora to bude nový impulz pre celú lokalitu. „Keďže predpokladaná návštevnosť projektu niekoľkonásobne prevyšuje naše kapacity v ubytovacích a stravovacích službách, budú návštevníci využívať aj miestne hotely, penzióny, reštaurácie a služby,“ argumentuje I. Obšajsník.

Za projektom Donovalley stojí Maroš Bezděka, ktorý v Banskej Bystrici prevádzkuje spoločnosť Autonovo. Ročné tržby firmy, ktorá zabezpečuje predaj, servis i požičiavanie automobilov značiek spadajúcich pod koncern Volkswagen, sa pohybujú na úrovni 28 miliónov eur.

Nie je to prvý pokus

Aj keď na Slovensku ani v okolitých krajinách krytá lyžiarska hala nie je, pokusy tu už boli. Ešte v roku 2007 ohlásila developerská skupina Dorchester Group of Companies zámer postaviť zábavný park Spišský raj. V okolí Spišskej Novej Vsi mal ponúknuť až 78 kilometrov zjazdových tratí. Medzi plánmi bolo aj vybudovanie krytej lyžiarskej trate. Celý projekt s rozpočtom 400 miliónov eur skončil len na papieri. Obdobne dopadol aj projekt neďaleko Skalice, kde v lokalite Adamov pred piatimi rokmi kreslili okrem iného aj celoročnú lyžiarsku halu.