Administratívne veže nazvané Tower A a Tower B majú priniesť na 26 podlažiach spolu takmer 69-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy a vyše 2 200 m2 priestorov pre obchod a služby.

Oblé veže so zasklenou fasádou vyrastú do výšky 101,5 metra zo spoločnej dvojpodlažnej podnože s centrálnou pasážou a parterom s obchodmi, službami a gastro prevádzkami. V podzemí budú dve respektíve tri podlažia a celkovo spolu s parkoviskom na teréne 1 340 parkovacích miest.

So začiatkom výstavby počítajú investori predbežne v júni 2015 a trvať by mala takmer dva roky. Prípravu územia budú riešiť spoločne, výstavba samotných veží môže prebiehať naraz ale aj po etapách. Odhadované náklady na každú z veží sú takmer 46 miliónov eur.

Investorom jednej z veží je spoločnosť Inlogis V patriaca pod developera neďalekého Auparku HB Reavis. Druhú vežu pripravuje Popper Capital prepojená so skupinou J&T. Obe firmy vlastnia väčšinu pozemkov v lukratívnej lokalite, ktorej rozvoj čakal na budovanie nosného dopravného systému.

Výstavba novej električky do Petržalky sa nedávno rozbehla rekonštrukciou Starého mosta. Prvá petržalská zastávka bude práve na okraji tejto zóny.

Developeri ukázali prvé veže pri Moste Apollo

Alfa Park - Tower A a B Zdroj: Central European Project Management

Rozvoj lokality v minulosti známej ako rekreačná oblasť Lido sa začal v roku 2006, keď bol schválený územný plán zóny Celomestské centrum. Počíta so vznikom územia medzinárodného významu s funkciami bývania, obchodu, služieb, administratívy, kultúry a športu.

Podľa predstáv samosprávy by tu mala vzniknúť petržalská obdoba Eurovei či River Parku, len s výraznejšími výškovými dominantami.

V čase schvaľovania územného plánu zóny za primátora Andreja Ďurkovského sa začal aj kontroverzný predaj pozemkov. Najprv ich mal lacno získať HB Reavis ako kompenzáciu za zníženie Aupark Tower. Návrh však vyvolal rozruch a prinútil mesto vyhlásiť verejnú súťaž.

Developeri ukázali prvé veže pri Moste Apollo

Alfa Park - Tower A a B Zdroj: Central European Project Management

Väčšinu pozemkov vlastní Inlogis V alebo priamo HB Reavis a Popper Capital, ktorý má v Petržalke rozsiahle pozemky a figuroval aj pri viacerých medializovaných výmenách a predajoch s mestom či krajom.

Do pozornosti sa lokalita dostala aj vlani, keď musel primátor Milan Ftáčnik po protestoch obyvateľov a aktivistov a na podnet prokuratúry zrušiť kladné stanovisko na výstavbu dočasnej betonárne. Mala slúžiť nielen výstavbe Alfa Parku ale aj nosného dopravného systému v Petržalke.

Zobraziť Alfa Park - Tower A a B na väčšej mape