A v praxi to aj tak vyzeralo. Čakanie na dôležitý dokument sa nepočítalo na týždne, ale na mesiace a v niektorých prípadoch skoro aj na roky. Napríklad v prípade prestavby obchodného centra Helios v Ružinove čakal investor na vyjadrenie mesta dva roky, keď prvé podklady predložil mestu už vo februári 2017.

Ako v pasci 

Takýchto prípadov však bolo viac. Developeri pritom boli v tomto smere v pasci. Bez súhlasného stanoviska magistrátu nemohli pýtať ďalšie povolenia. Len veľmi málo z nich sa pritom púšťalo do otvorenej kritiky magistrátu, keďže sa báli väčších prieťahov.

Nakoniec, na tento problém poukázala aj analýza Inštitútu urbánneho rozvoja. „Proces jeho získania je extrémne dlhý, netransparentný a s vysokým rizikom korupcie. Zákonom stanovená lehota sa v procese neaplikuje,“ konštatoval inštitút.

V podstate s ním súhlasí aj nové vedenie mesta. „Rozvoj mesta bol v poslednom období živelný, sprevádzaný nevôľou a apatiou jej obyvateľov. Výsledkom je veľmi zlá reputácia developerov, nedôvera občanov v záujmy developerov a tiež v schvaľovací a povoľovací proces a úplný nedostatok kvalitnej debaty o rozvoji mesta,“ konštatuje hovorca magistrátu Peter Bubla.

Magistrát tak ohlasuje zmeny. „Mesto Bratislava v súčasnosti 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa