Povolenie búrania starého Apollo vydala mestská časť Ružinov ešte koncom januára. Momentálne je už právoplatné, potvrdila hovorkyňa spoločnosti HB Reavis Martina Jamrichová.

Termín spustenia búracích prác zatiaľ neuviedla. Povedala, že sa momentálne venujú príprave podrobného harmonogramu prác, ktorý zverejnia hneď, ako budú jasné všetky jednotlivé kroky a ich časová postupnosť.

„Veríme, že v najbližších mesiacoch sa o tieto informácie podelíme. Zároveň stále platí, že budeme podrobne a v dostatočnom časovom predstihu všetkých informovať, teda ako aj rezidentov v okolí, tak aj všetkých Bratislavčanov,“ uviedla M. Jamrichová.

Čakajú na územné rozhodnutie

Developer deklaruje, že búranie budovy bude vykonané citlivo. Pôjde o postupné rozoberanie so snahou čo najmenej zaťažiť životné prostredie aj okolie.

„Samozrejmosťou je recyklácia. Recyklovať sa bude napríklad sklo, kovy, sadrokartóny alebo betón. Pozeráme sa aj na možné opätovné využitie prvkov, napríklad betón sa dá rozdrviť a použiť na stavbu chodníkov. Rozobratie budovy po častiach má okrem šetrnosti k životnému prostrediu aj ďalšiu výhodu, a to menej hluku a prachu počas asanačných prác,“ spresnila M. Jamrichová.

Po zbúraní má na predmetnom pozemku následne vyrásť Nové Apollo, sedempodlažná budova s ôsmym ustúpeným podlažím, so zeleným átriom a s viac ako 480 parkovacími miestami v podzemí. Má sa stať podľa developera vstupnou bránou do štvrte Nové Nivy.

„Nové Apollo vnímame ako nový projekt, záleží nám na tom, aby sme Ružinovu vrátili miesto, kde sa bude ľuďom dobre pracovať,“ podotkla M. Jamrichová. Investor sľubuje modernú architektúru, nové prevádzky a cyklistické centrum.

Developer ešte nemá termín, kedy chce začať búrať staré Apollo

Nové Apollo - vizualizácia átria Zdroj: HB Reavis

V prípade Nového Apollo momentálne prebieha na stavebnom úrade územné konanie. Developer podla návrh na vydanie územného rozhodnutia ešte vlani v októbri. Vo februári ministerstvo životného prostredia vydalo rozhodnutie, že upravený projekt sa nebude posudzovať z hľadiska vplyvov na životné prostredie. Nasledovať by teda malo vydanie územného rozhodnutia.

Vypratané od roku 2015

V roku 2015 zistili v biznis centre Apollo 1 problémy so statikou objektu, ktoré boli také závažné, že budovu bolo potrebné uzatvoriť a prestať užívať.

Medializované informácie v tom čase hovorili o preťažení budovy na viacerých miestach o 50 percent, na jednom mieste až o 250 percent. Vlastník centra pôvodne uvažoval, že po realizácii potrebných stavebno-technických opatrení obnoví jeho prevádzku začiatkom roka 2016.

Následné statické posudky však preukázali závažné poškodenie statiky objektu a odporučili objekt asanovať.

Stavebný úrad v Ružinove prijal žiadosť o asanáciu v polovici septembra 2018. Tá bola v septembri a októbri doplnená a po doručení všetkých podkladov oznámil stavebný úrad v polovici októbra 2018 začatie konania verejnou vyhláškou. Stavebný úrad v Ružinove vydal napokon búracie povolenie, ktoré začiatkom roka bolo správoplatnené.