Pre jednu z najväčších investičných bánk na svete – nemeckú Deutsche Bank realizujú unikátnu prestavbu jej dvojvežového komplexu v hlavnom meste nemeckého bankovníctva Frankfurte. Unikátnou je predovšetkým preto, že keď prestavbu na jeseň tohto roku dokončia, bude vyzerať z diaľky rovnako ako pred ňou.

Architektúra budovy z prvej polovice osemdesiatych rokov minulého storočia od firmy ABB Hanig Scheid Schmidt banke natoľko vyhovovala, že sa rozhodla investovať dvesto miliónov eur na údajne najväčšiu stavebnú rekonštrukciu v Európe.

To sú, prirodzene, nepomerne väčšie náklady, ako keby si dala postaviť nové sídlo. Okrem hrubej stavby na ňom ostali iba asi 2 percentá pôvodného materiálu – odviezli z nej 30 a pol tisíca ton odpadu.

Deutsche Bank stavila na ekológiu

Známy milánsky architekt a dizajnér staršej generácie Mario Bellini dostal za úlohu vytvoriť progresívnu úspornú budovu . Štýl autora impozantného Múzea islamského umenia, ktoré o dva roky otvoria na Viscontiho nádvorí v parížskom Louvri sa vo frankfurtskej realizácii prejavil najmä vo vstupnej hale. Zmenil ju z dvojpodlažnej na 24 metrov vysoký priestor a ozvláštnil kinetickou plastikou z oceľových obručí, cez ktorú prechádzajú dva mostíky spájajúce západnú a východnú vežu.

Deutsche Bank stavila na ekológiu

Deviatu a desiatu najvyššiu frankfurtskú budovu, ktorá stojí v južnej časti štvrte Westend neďaleko opery už teraz propagujú ako Zelené veže. No je otázne, či prídu o populárne názvy Kredit a Debet. Ekologické parametre sú pôsobivé.

Šesťdesiatsedem percentnú úsporu nákladov na vykurovanie dosiahnu zjednodušením ohrievacieho ventilačného klimatizačného systému. Je založené na aktívnom betónovom jadre, vďaka čomu získali ešte aj 850 štvorcových metrov nových priestorov. Odstránenie vzduchotechnických rozvodov zo stropov umožnilo zvýšiť svetlosť miestností o 45 centimetrov až na tri metre.

Takzvané sálavé vykurovanie a chladenie prispelo až k 55- percentnej úspore energií. Je to však aj zásluha novej trojvrstvovej fasády. Keď v marci tohto roku skončili jej montáž, ukázalo sa, že výrobca dokonale napodobnil modrostrieborný odtieň a reflexnosť starej fasády.

Jej inteligentný systém ventilácie bol kedysi veľmi progresívny. Vďaka novým systémom sa priečelie bude prehrievať o tretinu menej ako predtým a solárne panely zabudované v prvej vrstve ešte viac znížia jej energetickú náročnosť.

Deutsche Bank stavila na ekológiu

Podstatným rozdielom oproti starej fasáde je aj to, že plášť umožní prirodzenú ventiláciu, čo je v 155-metrovom mrakodrape nezvyčajné. Vďaka špeciálne vyvinutým okenným závesom to bude možné aj pri silných vetroch, a to až do 180 km/hod. Okná sa budú dať elektronicky pootvoriť na šesť centimetrov rovnobežne s fasádou, pričom stratám energie zabráni počítač.

Deutsche Bank stavila na ekológiu

Vyhodnotí, či sú okná otvorené v súlade so systémom a ak nie, bude to najprv signalizovať na manipulačnom dotykovom displeji a po pol hodine okno zavrie. Zaujímavá je aj 74-percentná úspora vody vďaka využívaniu zrážok vody a úsporným toaletám Greengain. Rezultát zelenej technológie frankfurtských dvojičiek je zníženie emisií o 89 percent.

Inšpirácia pre slovenských architektov? Každý piatok Svetová architektúra. Pozrite si všetky skvosty.

Vizualizácie - Mario Bellini Architects

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.