Charakteristickým prvkom tohto „projektu budúcnosti“, ako ho vyzdvihli na Svetovom festivale architektúry v Amsterdame – WAF 2018, bude „šupinatá“ strecha. Evokuje rybie telo, no aj vlnobitie, poznamenáva austrálsky spravodajský server The Fifth Estate.

Vytvoria ju z 350 hliníkových panelov na prefabrikovanej drevenej konštrukcii. Tvarom bude využívať prevládajúce vetry. Prispejú k ventilovaniu interiéru.

Dánska vízia rybej tržnice s multifunkčnou šupinatou strechou pre Sydney

Tržnica v Sydney (vizualizácie) Zdroj: 3XN

Lúče odkláňajú strešné okná

Priepustnosť strechy je súčasťou stratégie obmedzeného využívania aktívneho klimatizačného systému. V rámci stratégie sa ráta s možnosťou zužitkovať teplo z absorpčných chladiacich zariadení na ohrev vody a na vykurovanie priestorov, nadbytočný ľad použijú na ich dochladzovanie.

Dánska vízia rybej tržnice s multifunkčnou šupinatou strechou pre Sydney

Tržnica v Sydney (vizualizácie) Zdroj: 3XN

Prirodzené vetranie podporia trojuholníkové strešné okná. Nastavili ich tak, aby odkláňali slnečné lúče.

Projektanti rátajú s fotovoltickými panelmi. Riešenie strechy si však vyžaduje flexibilný a výkonný atyp, skonštatoval Kim Herforth Nielsen, kreatívny riaditeľ 3XN.

Strechu tvarovali tak, aby cez ňu prenikala dažďová voda, ktorá sa bude zhromažďovať v zberných nádržiach. Sterilizačný a filtračný systém ju spolu s recyklovanou sivou vodou upraví pre prevádzku – na umývanie a na výrobu ľadu.

Verejné priestory 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa