Nová nákupná zóna Slnečnice market či chystané rozšírenie obchodného centra Aupark. To je len dvojica projektov, ktoré sa v posledných týždňoch pohli výrazne dopredu. Nákupné možnosti v Petržalke chce okrem nich rozširovať aj Tesco. Úrady už požiadalo o povolenie stavať pri svojom hypermarkete na Panónskej ceste.

Britský reťazec predstavil projekt rozšírenia svojho veľkorozmerného obchodu ešte na jeseň 2011. Úradom vtedy predložil zámer, podľa ktorého mala pri hypermarkete vyrásť nákupná galéria s rozlohou 8 600 štvorcových metrov. Spolu mala priniesť priestor pre 48 obchodných prevádzok.

Projekt navrhla architektonická kancelária Ivana Kočana. Zóna sa mala realizovať na 2,9-hektárovom pozemku, ktorý dnes slúži ako parkovisko. Výpadok parkovacích miest mal investor nahradiť novými parkoviskami pre 160 áut.

Nešlo pritom o nový koncept, obdobné zámery nákupných galérií realizovala spoločnosť aj v iných slovenských mestách. V Petržalke však projekt na päť rokov zapadol prachom. Dôvodom mohlo byť aj turbulentné obdobie reťazca, keď sa špekulovalo o jeho odchode zo Slovenska i problémoch materskej spoločnosti.

Projekt sa rozmrazil až koncom minulého roka, keď o povolenia požiadala prevádzka reťazca McDonald's. Po nej tak urobilo samotné Tesco, ktoré požiadalo o vydanie stavebného povolenia.

„Momentálne je investícia v štádiu zvažovania a prípravy a nedisponujeme zatiaľ všetkými povoleniami. Samozrejme, hneď ako budeme disponovať finálnym rozhodnutím o realizácii projektu podloženým aj platnými povoleniami, budeme informovať médiá aj verejnosť,“ povedal pre TREND Reality riaditeľ nájmov a prenájmov SK/HU spoločnosti Tesco Stores Erik Šiatkovský.

Ďalšie nové nákupné plochy v Petržalke, stavať chce aj Tesco

Nákupná Galéria Tesco Zdroj: Google Street View

Tesco pritom koncom minulého roka ohlásilo jeden z najväčších projektov za posledné roky, keď si v Galante objednalo výstavbu distribučného centra s rozlohou 55-tisíc štvorcových metrov. Samotný reťazec pritom aktuálne hovorí, že vyhodnocuje aj ďalšie projekty. „Spoločnosť Tesco priebežne vyhodnocuje situáciu vo všetkých typoch prevádzok a podľa toho zvažuje, kde má zmysel investovať viac a naopak,“ hovorí E. Šiatkovský.

Najbližšie k otvoreniu nových nákupných možností má v Petržalke zóna Slnečnice market. „Ak všetko pôjde podľa plánu, stavebné dokončenie predpokladáme v júli tohto roku, kolaudácia by mala prebehnúť v auguste a radi by sme otvorili do konca septembra,“ predpokladala v polovici januára marketingová manažérka Cresco Group Saša Poliaková. Rozšírenie pritom chystá aj Aupark.