Miestna spoločnosť BL Five predložila štátnym úradom na posúdenie zámer vybudovať Town Shopping Center na Námestí osloboditeľov, vedľa budovy Mestského úradu. Na jeho opačnej strane je pritom COOP Jednota a neďaleko sa chystá výstavba nákupného centra Atrium.

„Dôvodom vybudovania obchodného centra na Námestí osloboditeľov je skvalitnenie a rozšírenie ponuky predaja spotrebného a potravinárskeho tovaru pre širokú verejnosť v Centrálnej mestskej zóne mesta,“ píše investor v zámere.

Stavať chce na svojich pozemkoch s rozlohou takmer 6 500 štvorcových metrov medzi námestím, budovou Mestského úradu, parkoviskom „Dodo“, zástavbou na Jaroslawskej ulici, garážami a budovou základnej školy na ulici kapitána Nálepku. Na ploche je aktuálne parkovisko, parčík a predajné kiosky.

Ďalší pokus o nákupný komplex v centre Michaloviec

Town Shopping Center v Michalovciach - pohľad Zdroj: EIA / BL Five

Nákupné centrum má tvoriť obchodná časť prepojená s parkovacím domom. Hlavný objekt má jedno podzemné podlažie so 101 parkovacími stojiskami a technické priestory. Na troch nadzemných podlažiach je navrhnutých 43 obchodných prevádzok s plochou vyše osemtisíc štvorcových metrov.

„Fasáda objektu je riešená z tepelnoizolačných sendvičových panelov, z hliníkových celozasklených stien, z predsadených konštrukcií s obkladmi z rôznych typov profilovaných plechov a z plastových vodorovných žalúzií (imitácia dreva). Farebné riešenie stavby je navrhnuté v kombinácii farieb: svetlosivá, tmavosivá, svetlohnedá,“ opisuje dokumentácia.

Parkovací dom má mať jedno podzemné a šesť nadzemných podlaží. Celkovo má priniesť ďalších 176 parkovacích miest. Navrhnutú má fasádu z pohľadového betónu s obkladmi z rôznych typov profilovaných plechov v kombinácii svetlosivej a tmavosivej. Podzemné podlažia objektov budú prepojené. Navrhnuté sú dva vjazdy a výjazdy – z ulice kpt. Nálepku a od parkoviska „Dodo“.

Investor avizuje začiatok výstavby už v júli tohto roka s otvorením v novembri 2019. Ide však o predbežný termín. Celkové náklady odhaduje na 18 miliónov eur. Vzniknúť by malo 220 pracovných miest.

V Michalovciach boli v posledných rokoch predstavené viaceré plány na nové nákupné centrá. Najstaršie Zemplín Shopping Center ohlásilo rozširovanie, vlani v novembri otvorili pri železničnej a autobusovej stanici retail park Opidium s 15 prevádzkami na obchodnej ploche sedemtisíc štvorcových metrov.

Predminulý rok pribudlo Obchodné centrum Viva, ktoré vzniklo rekonštrukciou a dostavbou bývalého Tuzexu. Na prenajímateľnej ploche takmer štyritisíc štvorcových metrov ponúka dve desiatky prevádzok.

Jeho developer pripravuje v centre mesta oproti mestskému úradu ďalšie nákupné centrum Atrium. Trojpodlažná stavba s predajnou plochou 12-tisíc štvorcových metrov má nahradiť parkovisko pred poliklinikou medzi Námestím osloboditeľov a Obchodnou ulicou.

Ak by sa postavil aktuálne posudzovaný zámer aj Atrium, boli by v jadre takmer 40-tisícového mesta dve nákupné centrá v tesnej blízkosti.