Výškovej zástavbe sa v posledných rokoch v hlavnom meste darí. Svedčí o tom vznikajúca zóna nového developmentu v okolí Mlynských nív, ktorá vzniká najmä v zóne bývalej rafinérie Apollo. Tú pred 75 rokmi americké letectvo bombardovaním zničilo. Zostala len pätina závodu, ktorá postupne ustupuje ďalšej výstavbe.

Neďaleko nej, na nábreží Dunaja, sa pred pár mesiacmi začal pripravovať prvý mrakodrap Eurovea Tower. Nemusí byť jediným v Bratislave, investičná skupina Arca totiž pripravuje nový projekt. V Ružinove by chcela stavať ďalší mrakodrap. Na projekt už má pripravené pozemky.

Lukratívne pozemky

V severnej časti zóny nad Mlynskými nivami sú tri nezastavané pozemky. Tesne vedľa nich je nová centrála Strabagu a o kúsok ďalej obytný súbor Jarabiny. V blízkosti je aj centrála Prvej stavebnej sporiteľne a Prístavný most.

Tieto pozemky, vďaka lokalite a infraštruktúre, patrili k najžiadanejším v meste. Od roku 2007 až do februára toho roku spadali pod firmy podnikateľov Ladislava Reháka a Petra Struhára, ktorým patria v Bratislave napríklad aj pozemky v centre v podhradí, kde spolu s Lucronom realizujú projekt Vydrica.

Voľné ružinovské pozemky sú vo vlastníctve spoločnosti Locus Plus, upozornil pred časom web Yimba.sk. Firma tento rok prešla zmenami. Od septembra ju vlastní česká eseročka Riverland, ktorú podľa obchodného registra z 51 percent ovláda Tomáš Krajčír a zo 49 percent Arca Investments.

Ďalší mrakodrap v Bratislave? Zdá sa, že Arca plán myslí vážne

T. Krajčír v oboch firmách vystupuje ako štatutár. Vo finančnej správe z roku 2016 bola firma Riverland v úplnom vlastníctve Arcy. V marci 2017 získal väčšinový podiel T. Krajčír.

Locus Plus pritom pôvodne spadala priamo pod eseročku Arca Capital Slovakia. Podľa obchodného registra stihla ešte pred predajom firma Locus vložiť do nej takmer 4,5 milióna eur.

Keď Arca Capital v júni tohto roka z firmy Locus Plus odišla, vzniklo na všetkých troch pozemkoch záložné právo na obchodný podiel v prospech Privatbanky.

Dvadsaťosem poschodí

O druhom mrakodrape v Bratislave sa začalo hovoriť v kuloároch začiatkom roka. To, že ho Arca naozaj plánuje, potvrdila skupina prvý raz v marci.

„Pred dvoma týždňami sme dokončili akvizíciu pozemku na ploche 2,2 hektára v Bratislave, kde by sme chceli vybudovať sídlo spoločnosti a takisto výškovú budovu s 28 poschodiami, ale musíme sa o tom rozprávať s mestskou časťou a magistrátom,“ povedal v rozhovore pre český denník E15 najväčší akcionár Arca Capital Rastislav Velič.

Ak by 28 poschodí presahovalo výšku 150 metrov, jedno podlažie by muselo mať viac ako päť metrov, čo nie je zďaleka štandard pri podobných budovách. Reálne parametre vežiaka nie sú zatiaľ jasné. 

V rozhovore zverejnenom na portáli Sme.sk však R. Velič opätovne potvrdil, že plánujú postaviť „mrakodrap“. Zároveň ale nepovedal, či sa dostanú cez 150-metrovú výšku. „Uvidíme, či to parametre pozemku dovolia. Určite chceme ísť do vlastnej výškovej budovy,“ tvrdil pred mesiacom.

Ďalší mrakodrap v Bratislave? Zdá sa, že Arca plán myslí vážne

R. Velič vlastní v Arca Capital 55 percent, v skupine má v súčasnosti na starosti strategické rozhodnutia.

Rozloha spomínaných pozemkov neďaleko Prístavného mosta presahuje dva hektáre. V tejto ružinovskej zóne vzniká rozsiahly development, neďaleko bude stavať aj YIT.

Susedia o pláne počuli

O tom, že na týchto pozemkoch môže vyrásť mrakodrap, hovoril TREND Reality aj s vlastníkmi okolitých budov. Niektorých táto možnosť prekvapila, iní už mesiace pozorne sledujú, čo na pozemkoch Arca chystá.

„Vieme, že majú v pláne na tých pozemkoch podobný projekt. Ale neviem si predstaviť, ako chcú zvládnuť povoľovacie procesy na prípadný mrakodrap, susedov tu majú požehnane,“ povedal pre TREND sused z lokality, kde sú dotknuté pozemky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa