Areál Palmy stojí opustený už vyše štyri roky. Z podniku na Račianskej ulici sa vytratil život v roku 2013, keď sa majiteľ rozhodol presťahovať poslednú výrobu do Česka. „Spoločnosť prechádza transformáciou z lokálnej výrobnej na nadregionálnu obchodno-marketingovú a vývojovú firmu,“ tvrdil vtedy pre Hospodárske noviny hovorca spoločnosti Palma Peter Benčurik.

Investora nenašli

Ešte koncom roka 2013 firma uvažovala nad tým, že pre areál nájde nového investora. „Pre areál Palmy v Bratislave je jedným z variantov aj opätovné rozbehnutie výroby novým investorom,“ hovoril pre TREND P. Benčurik.

Aký bol vtedy ďalší variant, nespresnil. Fakt bol ten, že do fabriky sa výroba nevrátila. Zaujímavé je, že nie všetky budovy sú dnes vlastníctve spoločnosti Palma, ktorá spadá do portfólia finančnej skupiny Slavia Capital. Od februára vlastní časť budov spoločnosť Energoservis.

Ďalší megaprojekt na ceste? V Palme pripravujú búranie

Areál podniku Palma na Račianskej ulici. Zdroj: TREND Reality

V týchto týždňoch sa pritom pripravujú zmeny. Firma požiadala miestne úrady o povolenie na búracie práce v areáli priemyselného podniku. „Zámer rieši odstránenie nevyužívaných jeden- až päťpodlažných objektov, ktoré už neslúžia pre výrobné účely v záujmovom území,“ píše sa v dokumentoch, ktoré aktuálne posudzujú úrady. Zrovnať so zemou by mali sklady, rafinériu, stužovňu garáže a ďalšie priemyselné objekty.

Búranie do roka

K búraniu by malo dôjsť do jedného roka od vydania stanoviska. Aké zámery má Slavia Capital s areálom, vedenie neprezradilo. Podľa územného plánu sú plochy určené na občiansku vybavenosť. Či a kedy by mohli vzniknúť prvé návrhy na využitie pozemkov je nateraz otázne.

Račianska ulica je developermi mimoriadne vyhľadávaná. Svoje projekty tu realizujú napríklad Penta Investments (Pri Mýte), Lucron Development (Urban Residence, Malé Krasňany), Ahoj Development (Ahoj Park) či Lofty Kominárska (Lofty Kominárska). V susedstve Palmy vzniklo kreatívne centrum komunity z bývalej Cvernovky. 

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.