Zhruba päťstohektárová zóna na sever od diaľnice D1 pri odbočke na Senec sa má rozvíjať naďalej podľa roky avizovaných plánov. Počítajú aj s otvorením druhého outletového centra na Slovensku a bizniscentra zameraného na čínskych podnikateľov.

Najbližšie k dokončeniu má podľa šéfa developerskej spoločnosti IPEC Ivana Čarnogurského outletové centrum. Projekt bol ohlásený o rok skôr ako tento týždeň otváraný One Fashion Outlet pri Voderadoch, pre problémy s financovaním a získaním nájomcov však mešká.

I. Čarnogurský avizuje otvorenie v lete budúceho roku. Dovtedy by mali byť obchodné jednotky prenajaté nájomníkom, o čo sa má postarať švajčiarska spoločnosť B&G Suisse, ktorá má outletové centrum prevádzkovať.

„Outlet bude súčasťou nášho talianskeho obchodného sveta,“ dodáva I. Čarnogurský. Práve zameranie na talianske výrobky má podľa neho senecké centrum odlíšiť od konkurencie.

D1 Park pri Senci ráta s outletom a Číňanmi

Castello Factory Stores Senec Zdroj: Maňo Štrauch

B&G propaguje senecký outlet pod novým názvom Castello Factory Stores. Má byť zameraný na „taliansky dizajn od jedla až po autá“. Okrem módy, ktorá je ťažiskom outletových centier, tu majú byť aj obchody s nábytkom, keramikou či vínom.

V prvej fáze, ktorá sa začala stavať už pred tromi rokmi a aktuálne je hotová z jednej tretiny, by sa malo otvoriť 64 obchodov s predajnou plochou 10 900 štvorcových metrov. Celkovo by malo v rámci troch fáz dorásť na 140 obchodov na 22 900 m2. Výstavba outletu za 13,5 milióna eur je financovaná dlhopismi.

Ďalšou súčasťou D1 Parku má byť aj European China Centre, teda bizniscentrum zamerané na čínske firmy a ich distribučné centrá pre Európu. Podľa I. Čarnogurského sa IPEC-u podarilo získať prvých finančných investorov a rokuje s federáciou čínskych hospodárskych zväzov.

Medzi firmami, ktoré by mali zo Senca riadiť svoj európsky obchod, majú byť napríklad distribútori kameňa, čaju či elektrotechnické a technologické firmy.

Základový kameň by sme mali položiť v auguste budúceho roku, hovorí I. Čarnogurský s tým, že ohľadom termínov je opatrný. Ako prvá by mala vyrásť kancelárska budova s hotelom a predvádzacie a výstavné priestory pre čínske firmy. Neskôr pribudne konferenčné centrum a čínska záhrada.

IPEC nepočíta s finančnou pomocou od štátu. „Ani ju nepotrebujeme, napokon celá infraštruktúra je už vybudovaná a pomoc štátu sa zvykne orientovať na ňu,“ vysvetľuje šéf developera. Takýto projekt však podľa neho potrebuje politickú a diplomatickú podporu, pretože čínski investori sa zauímajú o vzťah štátu k tomuto podnikaniu.

D1 Park pri Senci ráta s outletom a Číňanmi

D1 Park Zdroj: IPEC

D1 Park sa rozvíja od roku 2004, v rámci logistickej časti už pôsobia firmy ako DHL, Scania, Prologis, Gebrüder Weiss či Tesco. Okrem logistickej zóny, rozostavanej obchodnej zóny a plánovaného bizniscentra by mala neskôr v rámci územia vyrásť aj nová obytná štvrť.

„Všetky štyri zóny sú v súlade s územným plánom a majú vydané územné rozhodnutia, na niektoré objekty sú vydané aj stavebné povolenia,“ dodáva I. Čarnogurský. IPEC nevlastní celé územie, ale vybudoval tu infraštruktúru a koordinuje plány viacerých investorov.