Navrhovateľom architektúry je podľa portálu Teraz.sk Peter Žalman. „Boli tu aj plochy pre bývanie zamestnancov,“ hovorí. Prihovára sa preto, aby v novej koncepcii išlo o zachovanie kontinuity a princípu mesto v meste. „Vytvoriť nový hybrid – polyfunkčný súbor už bez výroby, ale s množstvom nových funkcií a budov, sčasti zrekonštruovaných,“ vysvetľuje svoj zámer.

Územný plán sa v týchto týždňoch dostáva na prerokovanie vplyvov na životné prostredie, vo februári by mal ísť na ružinovské zastupiteľstvo. Tento rok by sa mal spracovať koncept a návrh zóny, ktorý by mala mestská časť schvaľovať začiatkom jari 2016.

„Zámerom je regulácia územia, ktorá by mala dostať jasné pravidlá, čo sa na danom území môže a nemôže stavať,“ vysvetľuje hovorkyňa mestskej časti Miroslava Štrosová. Najznámejší objekt bývalej pradiarne na Svätoplukovej ulici, kde dnes sídlia viaceré umelecké ateliéry a menšie firmy je národnou kultúrnou pamiatkou a musí ostať zachovaný.

Téma Cvernovka je stará už niekoľko rokov. Prvá konkrétnejšia predstava o jej budúcej podobe prišla v roku 2007, keď ju po sérii zmien majiteľov získala česká developerská skupina Sekyra. Na viac než štyroch hektároch vtedy navrhovala osemsto až tisíc bytov, kancelárie i obchodné priestory. V historickej budove pradiarne mali vzniknúť lofty.

Cvernovka sa má územným plánom priblížiť k novej podobe

Posledná známa vizualizácia Cvernovky Zdroj: JF Hamilton Group

O štyri roky neskôr kúpila areál francúzska skupina JF Hamilton spolu s ďalšími slovenskými projektmi Sekyra Group. Firma predstavila prvé vizualizácie, hovorila o francúzskej architektúre a citlivom prístupe k realizácii. O niekoľko mesiacov neskôr začala v sobotu bez potrebných oznámení búrať prvé objekty. Aktivisti hovorili o nesplnení podmienok búracieho povolenia.

Po medializácii a protestoch časti obyvateľov a nájomníkov objektov firma asanáciu zastavila a areál pokračuje ďalej v podobnom režime ako doteraz. Projekty francúzskej skupiny na Slovensku sa dostali do problémov a menili manažérov. Zastavený je aj obytný Cubicon Gardens v Mlynskej doline.