Uplynulý víkend vypukli v Japonsku oslavy. Tokio vyšlo víťazne z hlasovania o dejisko olympijských hier v roku 2020. Médiá a pozorovatelia hodnotili hlasovanie ako stávku na istotu. A práve taký je aj slogan kandidatúry Tokia: prinesieme istotu v neistých časoch.
O schopnostiach, pracovitosti, dôslednosti a technologickej vyspelosti Japonska niet pochýb. Tento obraz nenarušili ani chyby, ktoré odhalilo ničivé zemetrasenie a následné vlny cunami pred dvomi rokmi.
A potvrdzuje to aj projekt Tokia pre olympiádu v roku 2020 s rozpočtom takmer štyri miliardy eur. Projekt stojí za bližší pohľad. Jeho vlajkovou loďou je nový olympijský štadión z dielne svetoznámej architektky Zahy Hadid, ktorá navrhla už centrum pre vodné športy pre olympiádu v Londýne.
Štadión s kapacitou 80-tisíc divákov vyrastie na mieste súčasného Národného štadióna Kasumigaoka vo štvrti Šindžuku. Stavba na 290-tisíc štvorcových metroch s predpokladanými nákladmi 130 miliárd jenov (vyše 980 miliónov eur) by mala byť hotová rok pred hrami a generálkou prejde počas majstrovstiev sveta v rugby 2019.
Olympijské hry Tokio 2020 - Olympijský štadión Zdroj: Tokyo2020
Počas olympiády bude dejiskom otváracieho aj záverečného ceremoniálu a odohrajú sa tu súťaže v atletike, futbale a rugby. Zaujímavosťou je zatvárateľná strecha a najmä posúvateľné sekcie hľadiska, vďaka čomu sa štadión dokáže prispôsobiť rôznym športom.
Súťaž o návrh nového olympijského štadióna vyhral návrh Z. Hadid v novembri 2012, keď presvedčil porotu aj v konkurencii ďalších svetových architektonických hviezd, vrátane slávneho Japonca Toya Ita.
Z. Hadid bude pracovať aj na renovácii olympijského štadióna z roku 1964, keď Tokio prvýkrát usporiadalo olympiádu. Aj tento štadión dostane zaťahovaciu strechu a bude sa v ňom hrať hádzanársky turnaj. Pre olympiádu sa zrenovujú aj ďalšie dejiská olympiády 1964 – Nippon Budokan a Tokyo Metropolitan Gymnasium.
Olympijské hry Tokio 2020 - Olympijská dedina Zdroj: Tokyo2020
Olympijský projekt prinesie Tokiu 11 stálych športových stánkov a 15 veľkých športovísk, vrátane zrekonštruovaných objektov a nové zelené plochy. Olympijská dedina vyrastie v ožívajúcom prístave Harumi na juhovýchode centra.
Väčšina športovísk bude v okruhu ôsmich kilometrov od nej. Mimo Tokia budú iba štyri futbalové štadióny, dva v susedných mestách Saitama a Jokohama a dve vo vzdialenejších Sapporo a Mijadžii.
Olympijský koncept počíta s dvomi zónami – Heritage Zone v centre mesta využije dedičstvo olympiády 1964 a Tokyo Bay Zone vyrastie v spomínanom prístave. V ich prieniku blízko nákupnej míle Ginza a zábavného komplexu Odaiba je olympijská dedina na ploche 70 hektárov (z toho 26 hektárov vodných plôch) s ubytovaním pre 17-tisíc športovcov a členov výprav, stravovacími zariadeniami s kapacitou 5 700 miest, obchodmi a rekreačnými zariadeniami.
Olympijské hry Tokio 2020 - Olympijská dedina Zdroj: Tokyo2020
Po skončení hier sa časť olympijskej dediny premení na International Exchange Plaza, kde budú sídliť kultúrne, športové a vzdelávacie inštitúcie, ktoré budú centrom výskumu a podujatí medzinárodnej výmeny. Všetky stavby pre olympiádu budú postavené v súlade s prísnymi pravidlami odolnosti proti zemetraseniam, nízkoenergetické a produkujúce minimum odpadu.
Tokio má už teraz vynikajúcu infraštruktúru, ubytovacie a stravovacie kapacity, obrovskú ponuku atrakcií, zábavy a kultúry. Dlhodobo je mestom, ktoré diktuje svetu trendy od módy cez digitálne technológie, gastronómiu až po modernú architektúru a jej súlad s históriou.
Olympijský projekt vychádzajúci z neúspešnej kandidatúry na OH2016 bol zladený so stratégiou rozvoja mesta do roku 2020 a počíta aj s dostupnosťou športovísk pre každého obyvateľa kedykoľvek, v každej časti mesta.