Prvé nákupné promenády City Center rakúskej spoločnosti Immoproject by mali na Slovensku otvoriť už na jeseň tohto roka. Pre eTREND to potvrdil riaditeľ bratislavskej spoločnosti Alfa Development, s.r.o. Peter Bogendorfer. Alfa má na starosti výstavbu centier na Slovensku.

Už v októbri by sa malo začať nakupovať v obchodných centrách vo Zvolene a Lučenci. Na jar budúceho roka podľa P. Bogendorfera pribudne City Center v Ružomberku, v príprave sú ďalšie v Banskej Bystrici, Nitre a Komárne. Nebudú však hotové skôr, ako v roku 2009.

Alfa Development pripravuje pozemky aj v mestách, ako Trnava, Bratislava, Trenčín, Prievidza, Michalovce či Malacky. O výstavbe nákupných centier sa však zatiaľ nerozhodlo. Ako vysvetľuje P. Bogendorfer, postup bude závisieť od rastu trhu a tiež príchodu a rozsahu investícií ďalších hráčov na retailovom trhu, ako aj záujmu nájomcov.

City Centrá otvoria už tento rok

City Center je menším nákupným centrom v podobe jednopodlažného objektu s prístupom do všetkých obchodov spredu zo zastrešenej promenády. Podobné centrá na Slovensku stavajú aj iné rakúske spoločnosti BigBox a Family Center.

Zvolenské City Center bude ležať v časti Stráže neďaleko štvorprúdovej výpadovky smerom do Banskej Bystrice v susedstve autopotrieb ďalšej rakúskej firmy Forstinger, Metra a Tesca. Malo by mať zhruba 5000 m2 úžitkovej plochy v dvoch budovách, z čoho vyše 1700 pripadne na menšiu z nich, v ktorej by sa mal usídliť potravinový supermarket. V šiestich obchodných priestoroch vo väčšej budove by sa mali usídliť odevy, obuv a športové potreby.

V Lučenci sa City Center tiež usadí na okraji mesta blízko najväčšieho sídliska Rúbanisko vedľa cesty na Halič a Veľký Krtíš. Bude susediť s Hypernovou a benzínovou pumpou. Má byť väčšie ako zvolenské, s úžitkovou plochou zhruba 6500 m2 a desiatimi obchodmi s odevami, obuvou, elektrom, nábytkom a športovými potrebami. Súčasťou areálu by tu tiež mala byť budova so supermarketom rovnakých parametrov, ako vo Zvolene.

V Ružomberku sa City Center plánuje pri Bystrickej ceste vedľa supermarketu Kaufland. Okrem potravinového supermarketu tu bude k dispozícii osem obchodných priestorov s vyše 5000 štvorcovými metrami. Väčšie obchodné centrá sa plánujú aj pri banskobystrickom sídlisku Fončorda, či v Nitre pri vjazde do mesta od Bratislavy z autocesty R1.

City Centrá otvoria už tento rok

Ako eTREND pred časom 88567 target=blank>informoval, súčasťou City Centier by sa mala stať nemecká diskontná sieť Aldi, ktorá plánuje svoj vstup na Slovensko v rokoch 2009 alebo 2010. V Šoporni medzi Trnavou a Nitrou už stavia svoje logistické centrum, z ktorého by mala Slovensko zásobovať. Tento predpoklad potvrdzuje aj skutočnosť, že každá z lokalít, na ktorej nákupné promenády postavia, má priestor pre potraviny so zhruba 1700 m2 úžitkovej plochy a pomerne veľké parkovisko.

Každá lokalita sa tiež plánuje pri existujúcom obchodnom centre konkurencie, čo je typickou stratégiou diskontných reťazcov v strednej Európe. P. Bogendorfer sa k príchodu Aldi vyjadrovať odmieta, podľa jeho slov sú City centrá otvorené príchodu všetkých nájomcov spomedzi sietí supermarketov, medzi ktorých bude patriť aj nemecký diskont.

Koncept City Center vytvorila firma Immoproject z Linzu a v Rakúsku už postavila dve takéto nákupné centrá v Braunau a Peuerbachu. Počas najbližších piatich rokov sú v pláne ďalšie tri, ako aj 10-15 centier na Slovensku, v Česku a Chorvátsku. Podľa Immoprojectu majú slúžiť na doplnenie ponuky obchodných priestorov v blízkosti jadier väčších miest nad 10-tisíc obyvateľov.

Zjednocujúcim prvkom nákupných promenád má byť typická zelená farba, ktorá by mala podporiť nákupnú chuť zákazníkov. Podľa informácií eTRENDu sa o kúpu slovenských centier po zazmluvnení nájomcov zaujíma najväčší realitný investor v strednej Európe – rakúsky Immoeast, podobne ako holandské Redevco.

Ilustračné foto City Center Peuerbach a vizualizácia - Immoproject