O obnovení lanovky sa hovorí už dlho. Novú diskusiu rozpútal Biskupský úrad v Nitre na jar tohto roka, keď si nechal vypracovať štúdiu novej lanovky. „V Nitre sa už mnoho rokov, takmer pravidelne, diskutuje o obnove lanovky na Zobor, ale takmer vždy to bolo bez účasti biskupstva aj napriek tomu, že pozemky v tej oblasti sú vo vlastníctve biskupstva,“ hovoril v marci tohto roka pre TREND Reality Martin Štofko, ekonóm Nitrianskej diecézy.

Turistická atrakcia

Dôvodom tohto kroku boli dezinformácie, ktoré sa okolo obnovenia dráhy v meste množili. „Diskusia zostala vždy vo veľmi všeobecnej rovine, čo viedlo k dojmu, že by šlo o obnovenie lanovky v pôvodnej trase, čím sa samozrejme vzbudila nevôľa u tých občanov, ktorým by takáto lanovka viedla nad ich pozemkami,“ konštatoval a dodal, že štúdia ukázala trasu lanovky v novej lokalite bez narušenia súkromia občanov.

Biskupstvo chcelo lanovkou posilniť turistický potenciál Nitry. „Biskupstvo je spoločne s Mestom Nitra, Agrokomplexom, spoločnosťou Arriva a Hotelom Mikádo zakladajúcim členom Nitrianskej organizácie cestovného ruchu a spoločne hľadáme možnosti, ako by sa Nitra stala atraktívnejšia nielen pre občanov mesta, ale aj pre turistov,“ tvrdil M. Štofko.

„Cirkevná lanovka“ je reálnejšia, biskupstvo už pýta úrady o povolenie

Vizualizácie lanovky na Zobor Zdroj: EIA/Zuskin

Už vtedy bolo známe, že lanovka bude trasovaná ponad nezastavané územie a na rozdiel od tej pôvodnej bude kabínková. Potvrdzuje to aj aktuálny zámer, ktorý posudzujú úrady. Celkovo je naplánované vybudovanie údolnej a vrcholovej stanice, prevádzkového objektu so sociálnymi zariadeniami, bufetom, kanceláriou a zázemím pre zamestnancov a objektu pre požičovňu bicyklov.

Aj ubytovacie kapacity

Na Zobore sa počíta s rekonštrukciou reštaurácie. Štvorpodlažná budova má okrem stravovacích služieb a vyhliadky ponúkať aj ubytovanie. Investor chce na druhom až štvrtom podlaží vytvoriť celkom 12 izieb s 33 lôžkami. Časť izieb má byť riešená ako mezonet.

Lanovka má mať dĺžku 1 322 metrov a jej prepravná kapacita je naprojektovaná na 300 osôb za hodinu. So začiatkom stavebných prác počíta predkladateľ zámeru v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Spustenie prevádzky je naplánované na rok 2019.

Aj keď sa pôvodne hovorilo o rozpočte na úrovni dvoch až troch miliónov eur, aktuálne je výška investičného zámeru vyčíslená na jeden milión eur. „Biskupstvo nemá v pláne lanovku financovať z vlastných zdrojov, ale nevylučujeme možnosť uchádzať sa o granty, ktoré by takýto projekt mohli podporiť a financovať,“ prezrádza M. Štofko.

„Cirkevná lanovka“ je reálnejšia, biskupstvo už pýta úrady o povolenie

Vizualizácie novej lanovky na Zobor Zdroj: Architektonická kancelária Zuskin

Pôvodná lanovka na Zobor bola postavená ešte v roku 1970 a svojmu účelu slúžila do roku 1993. Jej prepravná kapacita bola nastavená na 360 osôb za hodinu a jej pasažieri prekonávali výškový rozdiel 317 metrov. Za posledné štvrťstoročie sa množili úvahy o jej rekonštrukcii. Medzi nimi bol aj návrh na zriadenie kasína na Zobore.