Projekt Európskeho čínskeho centra, ktoré by malo vyrásť pri Senci, sa oneskorí. Plán postaviť základňu na expanziu čínskych firiem, ohlásený v lete minulého roka, pôvodne počítal s odštartovaním výstavby už v tomto roku.

Budovať ho chce slovenská firma IPEC Group v logistickej a nákupnej zóne pri diaľnici D1, kde okrem iného chystá outlet. Podľa šéfa firmy Ivan Čarnogurského by mal byť tento rok prípravný, vyhradený pre projektové práce. S výstavbou by sa malo začať až v budúcom roku.

V prvej fáze odhaduje investíciu na 30 miliónov eur, do piatich rokov by mohla stúpnuť na 250 až 300 miliónov eur. Polovicu nákladov chce zatiahnuť IPEC, na druhú polovicu počíta s peniazmi od čínskych investorov.

Čínske centrum pri Senci neskôr

V týchto dňoch zástupcovia spoločnosti navštívili Čínu a projekt prezentovali medzi domácimi podnikateľmi. „Uskutočnili sa dve stovky rozhovorov. Podnikateľské komory prejavili záujem o takýto komplex,“ dodal I. Čarnogurský.

Reprezentáciu pri Senci by chcela mať napríklad jedna zo štyroch najväčších priemyselných zón v Číne – China Huludao Dayushan Pump & Valve Expo z provincie Liaoning. Prilákať do komplexu by IPEC chcel aj čínske firmy, ktoré už na Slovensku pôsobia.

Čínske centrum pri Senci neskôr

Čínska štvrť pri Senci by mala byť finančným a podnikateľským centrom. Popri administratívnych centrálach firiem by mali vyrásť predajné priestory spotrebného tovaru, ale aj čínska záhrada. Predpokladom je, že v areáli by sa mohlo usídliť okolo dvoch stoviek čínskych firiem.

Čínske centrum pri Senci neskôr

Čínske centrum pri Senci neskôr

Vizualizácia - IPEC