Chorvátsky Úrad pre správu štátneho majetku (DUUDI) vyhlásil výzvu na predkladanie záväzných ponúk na výstavbu nového turistického komplexu Kupari I. Úrad vyžaduje investíciu minimálne 70 miliónov eur, ktorá má priniesť 1 500 lôžok v štvor- a päťhviezdičkových hoteloch.

Projekt počíta s oživením vojenského rekreačného strediska zničeného počas Chorvátskej vojny za nezávislosť (1990 – 1995). Nachádza sa v dedine Kupari v Dubrovníckej župe medzi jej sídelným mestom a medzinárodným letiskom Čilipi.

V 27-hektárovom areáli je podľa úradu šesť hotelov s 1 626 lôžkami, športoviská a kemping pre 4 500 hostí. Keďže objekty postavené v rokoch 1920 až 1980 sú veľmi poškodené, počíta sa so zbúraním väčšiny z nich.

Pred vojnou tu pracovalo štyristo zamestnancov a príslušníci juhoslovanskej armády a ich príbuzní tu zvykli ročne stráviť 1,5 milióna nocí. Pôjde tak o najväčšiu privatizáciu turistického zariadenia v Chorvátsku.

Privatizácia komplexu sa pripravuje už niekoľko rokov. Za ten čas prejavilo záujem viacero investorov z Chorvátska, Nemecka, Rakúska, Ruska, Turecka, Mexika, USA, Azerbajdžanu či Kataru. Boli medzi nimi aj renomované firmy ako TUI Travel či Hyatt.

Úspešný uchádzač získa právo postaviť hotelový komplex, prenajať si a zrekonštruovať poškodený historický Hotel Grand a koncesiu na vybudovanie a komerčné využívanie pláží na 99 rokov. Výstavba nového strediska by mala trvať dva roky.

Záväzné ponuky môžu investori podávať do 25. augusta. Víťaza by mala komisia vybrať do 15. septembra a predložiť návrh na podpis zmluvy vláde. Podmienkou je preukázanie skúseností s podobnými projektami a prevádzkou päťhviezdičkových hotelov, predloženie biznisplánu na 10 rokov, preukázanie finančných možností a minimálny ročný obrat 45 miliónov eur.